Gruodžio 10, 2014
Paaukotą svajonę atgaivino po 40-ies ir nemokėdama angliškai
Viktorija Rinkevičiūtė 1
Dizainerės karjerą Rytė pradėjo 40ies. © Asmeninio archyvo nuotr.

Septynioliktą amžių menančiame Spitaffields turguje Londone – tingus vakaras. Šimtai londoniečių ir turistų čia suplūs tik savaitgalį. Pro vietinių dizainerių mažuosius butikus praeina vos vienas kitas pirkėjas, lengvai liesdamas ant stalų išdėliotus aksesuarus ar sukabintus drabužius.

Vilnietei Rytei Lukoševičienei Spitaffields turgelis tapo pirmaisiais jos kurtų įvairių odinių švarkų ir užtrauktukų derinių drabužių ir aksesuarų namais.

Paprastai ją šioje mados oazėje galima rasti penktadieniais ir šeštadienias, tačiau jau keletą mėnesių moteris į Spitaffields užsuka retai – labai įtemptai ruošiasi parodai Birminghame gruodžio pradžioje.

„Viską pati gaminu, nes kol kas neturiu, kas padėtų siųti,” – aiškina 42-ej dizainerė.

Paroda Birminghame, skirta kažko įdomaus, bet ne brangaus ieškančioms jaunoms panelėms, itin svarbi įtvirtini jaunam, vos kelerių metų RytėsLuk prekės ženklui.

Rytės dizaino pavydžių galima rasti Spitaffields turguje Londone (RyteLuk nuotr.) Rytės dizaino pavydžių galima rasti Spitaffields turguje Londone (RyteLuk nuotr.)

Svajonę paaukojo už keliones

Jį moteris Anglijoje ėmė kurti įkopusi į penktąją dešimtį ir praktiškai neturėdama anglų kalbos žinių. Į Angliją, Leicesterį dviejų vaikų motina atvyko prieš aštuonerius metus.

„Lietuvoje dešimt metų išdirbau vokiečių kalbos mokytoja. Kai atėjo laikai, kai mokiniai nebesirinko vokiečių kalbos, supratau, kad reikia išmokti angliškai,” – prisimena dizainerė. Ji paliko mokyklą ir mokytis atvažiavo čia.

Pirmuosius metus naktimis moteris dirbo, dienomis – mokėsi anglų kalbos.

Kartu Rytė ėmėsi įgyvendinti senai palaidotą svajonę – tapti drabužių modeliuotoja, kurią į užmarštį Lietuvoje sovietiniais laikais turėjo nustumti pragmatiškumas. Jei norėjai išvykti į užsienį, lengviausias kelias buvo į Rytų Vokietiją, pasakoja Rytė. O tam turėjai itin gerai mokėti kalbą – taip ji tapo vokiečių kalbos mokytoja, o ne dizainere.

„Svajonė liko užgožta. Nes šešiolikos metų aš tikrai žinojau, kuo noriu būti – kuris būdamas tokio amžiaus, jau taip tiksliai žino, ką nori veikti?” klausia Rytė.

Moteris Leicesteryje įstojo mokytis dizaino. „Buvo sunku, nes aš daug žiūrėdavau, ką kiti daro ir bandydavau nutuokti, kokia čia užduotis,” – prisimena dizainerė.

Tačiau noras pagaliau atsiduoti aistrai nugalėjo viską. „Buvo begalinis noras, toks buvo mano pasirinkimas” – užtvirtina Rytė.

„Jeigu norą užspausi širdy, jis vis tiek išlys kitomis formomis. O jei neprasiverš kūryba, tada – ligomis,” – įsitikinusi rūbų modeliuotoja, adatos ir siūlo nepaleisdavusi iš rankų dar mokytojaudama.

Rytė su modeliais (RyteLuk nuotr.). Rytė su modeliais (RyteLuk nuotr.).

Pakerėta odos ir užtrauktukų

Pabaigusi studijas Rytė laimėjo jaunųjų dizainerių verslo plano konkursą – tai jai leido atsidaryti butiką Spitaffields turguje. Čia ji toliau vysto RytėLuk prekės ženklą.

„Naudoju kokybines medžiagas, nebūtinai iš odos. Nors odos tikrai daug mano kūryboje, ji man kažkaip tiko, kartu ir užtrauktukų visokias kombinacijas išvysčau – čia mano, kaip dizainerės, kaip skiriamasis bruožas,” – sako Rytė, pasipuošusi burgundišo vyno spalvos švarkeliu su žaliais, užtrauktukus primenančiais, antpečiais.

Jos kūriniai nėra pigūs – už pirmąją Spitaffields parduotą švarką moteris gavo 350 svarų. Tačiau dabar yra ir pigesnių trikotažo gaminių ar megztinių – iki 50 svarų.

Dizainerė prisipažįsta, kad kartais, jei mato, kad klientas labai nori, bet negali įpirkti, kelis savo kūrinius ji yra atidavusi ir už dyką.

„Ateina kitų žmonių, kurie nuperka ne tą atiduotą palaidinę, bet švarką – taip, sukasi Karmos ratas,” – aiškina Rytė. „Smagu man. Studijavau jau būdama keturiasdešimtie: aš tokios kartos žmogus, kuriam labai daug kas padėjo, kai aš buvau jauna, tad turiu kažką atiduoti atgal.”

Kol kas vienintelis 45-erių dizainerės butikas – Spitaffields turguje, tačiau ji tikisi RytėLuk ženklą paversti į butikų tinklą Anglijoje, galbūt – ir Lietuvoje.

Straipsnio komentarai

  • Manau tokie zmones kaip Ryte, turi daugiau naudos musu jaunoj Lietuvoje, o ne Anglijoje. Anglija yra perkimsta tu dizaineriu jau senai...
    1. Jone // Gruodžio 10, 2014 // 12:36
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • Manau tokie zmones kaip Ryte, turi daugiau naudos musu jaunoj Lietuvoje, o ne Anglijoje. Anglija yra perkimsta tu dizaineriu jau senai...
    1. Jone // Gruodžio 10, 2014 // 12:36
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • Manau tokie zmones kaip Ryte, turi daugiau naudos musu jaunoj Lietuvoje, o ne Anglijoje. Anglija yra perkimsta tu dizaineriu jau senai...
    1. Jone // Gruodžio 10, 2014 // 12:36
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai