Kovo 9, 2015
Lietuviškos vestuvės šiandien – be mišrainės, piršlių ir limuzinų
Viktorija Rinkevičiūtė 1
Simona su vyru savo vestuves suplanavo per vieną dieną. © Asmeninio archyvo nuotr.

„Londonietė" kalbasi su  viešųjų ryšių specialiste Simona Krasauskiene, kuri jau aštuonerius metus bendrauja su būsimais jaunavedžiais ir dalijasi neįkainuojama informacija apie vestuves. Savo vestuves suplanavusi per dieną, moteris išleidusi knygą „Nuotakos biblija", kurioje gausu patarimų ir nuotakoms Anglijoje, planuoja atidaryti pirmąją Lietuvoje vestuvių planavimo akademiją.

Moteris atvirai pasakoja apie šiuolaikines lietuvių vestuvių tendencijas: stalus be baltos mišrainės ir šakočių, bei kitų amžius gyvavusių lietuviškų tradicijų atsisakymą. Simona mano, kad nereikia „užstrigti" praeitame amžiuje ir investuoti laiko ieškant kokybiškos informacijos apie vestuves.

Kas Jus paskatino ryžtis karjeros pokyčiams ir pasirinkti sukurti savo verslą, kuris siejasi su vestuvių tema?

Ilgą laiką dirbau rinkodaros specialiste įvairiose žiniasklaidos priemonėse bei pramogų sektoriuje, bet mesti viską ir imtis savo veiklos pastūmėjo noras supažindinti būsimus jaunavedžius su idėja, kad vestuvės gali būti kitokios. Juk į vestuves nereikia kviesti visų, kas lyg ir privaloma pagal giminystės ryšius, o ir suknelės turėtų būti jau nebe su lankais. Graži elegantiška šventė turi būti ir porai, kuri tuokiasi, ne tik svečiams, tad planavimas turi būti apgalvotas ir sėkmingas.
 
Sukaupiau tiek žinių, kad galiu jomis dalintis ir su kitais – tai mano pagrindinis tikslas. Kasdien bendrauju su žmonėmis elektroniniu paštu ar per „Facebooką” – gaunu begales žinučių su prašymais patarti. Esu dėkinga likimui, kad mane supažindino su daugybe šios srities specialistų ir kartu mes galime konsultuoti būsimus janavedžius.

Jau aštuonerius metu dirbu su specializuotu portalu jaunavedžiams: kasdien bendrauju su būsimomis nuotakomis ir jaunikiais, rengiame straipsnius, kuriame įvairius projektus, organizuojame seminarus. Netrukus pristatysime naują paslaugą, visišką naujieną Lietuvoje – vestuvių planavimo akademiją.

Vestuvių vadovėlis ir pratybos

Kaip kilo idėja išleisti knygą „Nuotakos biblija"?  Informacijos apie vestuvių planavimą apstu internete – ar nedvejojote dėl galimos konkurencijos?

Po tiek metų darbo patirties su poromis išaiškėjo paieškos apie vestuves modelis: iš pradžių žmonės ieško informacijos „Google”. Susidūrę su begale neapdorotos medžiagos, jie kreipiasi į artimuosius, draugus, kurie jau planavo vestuves. Po to buriasi į forumus galiausiai kreipiasi į specialistus. Prieš organizuojant didžiąją dieną reikia įvertinti savo organizacinius gebėjimus: šventės orgaizavimo imtis tik tada, kai išmanai, ką reikia daryti.

Skaitydami knygą jaunavedžiai supras: kas, kaip ir po ko daroma. Knyga yra tarsi asmeninė specialisto konsultacija. O geriausia tai, kad knygos autoriais tapo savo srities specialistai, kurie pasakoja apie tai, ką išmano geriausiai: Laura Vagonė ir Viktorija Prokofjeva pasakoja apie planavimą, teisininkė Ginta Pociuvienė – apie teisinius santuokos registracijos dalykus bei vedybų sutartis, plaukų stilistė – apie šukuosenas ir t.t.  

Tai tarsi savotiškas vestuvių planavimo vadovėlis – kai viską žinai, daug lengviau ieškoti ir planuoti. Todėl sukūriau ir vestuvių planuoklį: pirma, perskaitai informaciją knygoje, po to pildai planuoklį, kuriame surašai paslaugų teikėjų kontaktus, pamergių adresus, sudarai svečių sąrašą, pieši svečių sėdėjimo planą. Sukūrėme ir vadovėlį, ir pratybas.

Vestuvių planuoklis gali likti ir kaip šeimos relikvija, nes jame bus visi vestuvių planavimo užrašai, netgi įklijuotas kvietimas. Tokią knygelę savo dukrai ar būsimai marčiai mielai parodyčiau ir pati, netgi apsiverkčiau vartydama po daugelio metų. Deja, savo šventei viską kaupiau kompiuteryje – višiskai neromantiška.

Tuokėsi su skirtingais žiedais

Pati savo vestuves suplanavote per dieną – kaip tai įmanoma?

Savo vestuves suplanavome labai lengvai, nes mano galvoje sukasi visas vestuvių „Google”: nuo paslaugų teikėjų iki... viso kito. O ir mano vyras dirba renginių sektoriuje.

Abu sutarėme, kad norime jaukios, paprastos šventės – tik su artimaisiais. Svečių sąraše nebuvo nė vieno „privalome pakviesti” žmogus. Buvo tik tie, su kuriais bendrauti miela ir gera, su kuriais bendraujame kasdien, o ne vieną kartą per metus.

Visiems šventėje dirbusiems žmonėms papasakojome savo viziją ir davėme visišką laisvę veikti. Renginio vedėjo programos nežinojome iki pat šventės, kaip atrodys šventės vietos dekoracijos – pamatėme tik atvykę po fotosesijos, suknelę laisvai  pats kūrė dizaineris. Iškart žinojau kieno paslaugų norėčiau ir tiems skambinau drąsiai žinodama, kad jie reikiamą data bus laisvi, nes mūsų vestuvių data buvo lapkričio 24. Visiškai nepopuliari, o Kalėdų sezonas dar neprasidėjęs.

Niekur nedarėme problemų ir nesilaikėme jokių „privalomų” taisyklių. Net žiedus rinkomės paprastai: nuėjome, matavomės, abiems patiko skirtingi – tai skirtingus ir pasiiėme. Šventę kūrėme ir šventėme iš širdies.

Tik gailiuosi, kad nesamdėme operatoriaus, nes filmuotos medžiagos dabar labai trūksta. Tačiau bent jau turime puikias nuotraukas, kuriose užfiksuotos mūsų šventinės dienos emocijos.

Kas, tavo nuomone, yra geresni vestuvinės šventės planuotojai – jaunikiai ar nuotakos?

Ilgai buvo gaji nuomonė, kad sužadėtinė planuoja, o būsimasis jaunikis tik pritaria. Tačiau pastebiu, kad anksčiau pirmu smuiku griežusios moterys, vis daugiau darbų perduoda ir vyrams, o kartais pasitaiko, kad netgi viską nuo A iki Ž planuoja būsimas jaunikis.

Iš pirmo žvilgsnio moterims atrodo, kad tai labai lengvas darbas, bet pradėjusios planuoti, supranta, kad klydo, tad vyrai imasi spręsti problemų. Žinau daug pavyzdžių, kai merginos nuo streso net alpdavo, jas iš darbų veždavo į ligonines ir diagnozuodavo išsekimus. Man būtų taip pat – esu reikli, noriu viską žinoti ir sustyguoti pati. O jei kartą nepasiseka, antrą, trečią, šešioliktą – pradedi panikuoti.

Kokios vestuvės dabar yra madingiausios?

Visose šalyse universalu tai, kad žmonės tuokiasi iš meilės ir kuria gražias šventes.

Lietuvaičius, kurie kuria šventes patys, galime skirstyti į  dvi grupes: vestuvės pagal vyraujančius pasaulietinius standartus ir tradicinės, tarsi šventė vyktų prieš 15 metų: su piršliais, muzikantais ir pūstomis suknelėmis. Nedrįsčiau teigti, kad vienas iš šių variantų geresnis, tačiau rekomenduočiau žinoti daugiau nei tai, kas buvo taip seniai. Reikia investuoti savo laiką į žinias. Kai turi daug žinių, gali drąsiai imtis darbo.

Žinoma, svarbiausia kurti šventę sau ir savo artimiesiems, labai svarbu ta švente mėgautis.

Visgi šiandien dažniausiai vestuvės vyksta taip: pakviečiama iki 50 žmonių su liudininkais, be piršlių, restorane, dvare ar gamtoje  - žmonės ieško vis įdomesnių vietų. Ceremonija dažniausiai vyksta bažnyčioje, fotografuoja geras fotografas, filmuoja puikus operatorius, vakarą veda vedėjas su DJ ir groja muzikinė grupė. Vestuvių ceremonijos ir vakaro vieta gražiai dekoruota. Apsieinama be limuzinų, bet su stilingomis moderniais ar retro automobiliais.

Jaunieji rūpinasi savo svečiais ir jų patogumu, o svečiai eina į vestuves laikydamiesi etiketo. Saldus stalas nėra nuklojamas šakočiais, nes nuotakos svajoja apie gražius desertus, ant stalų nėra ir baltos mišrainės, tačiau puikuojasi šventinės kelių patiekalų vakarienės, kurios dažnai net tampa tam tikru maisto šou. Didžiajai dienai jaunieji samdo vestuvių planuotoją ar dienos koordinatorę, kuriems patiki visus šventės dienos darbus. Vyrauja gražios, stilingos, jaukios vienos dienos vestuvės.

Simona „Nuotakos bibliją” pavasarį žada pristatyti ir būsimosioms Londono nuotakoms.

Straipsnio komentarai

  • Vestuvės Lietuvoje tikrai vakarėja. Labai gerai, kad atsisakoma piršlių ir šventės kuri trunka 2-3 dienas. Su nekantrumu laukiu naujienų apie vestuvių planavimo akademiją.
    1. Jurgita // Gegužės 6, 2016 // 09:17
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • Vestuvės Lietuvoje tikrai vakarėja. Labai gerai, kad atsisakoma piršlių ir šventės kuri trunka 2-3 dienas. Su nekantrumu laukiu naujienų apie vestuvių planavimo akademiją.
    1. Jurgita // Gegužės 6, 2016 // 09:17
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai