Kovo 16, 2015
Karjeros mentorė: „Reikia būti akyliems ir atviriems patarimams bei idėjoms”
londoniete.lt
Mentorystė į naudą išėjo ne tik „mažajai sesei", bet ir jos mentorei. © Asmeniio archyvo nuotr.

„Mentoriavimas yra gyvybiškai svarbus visuose karjeros etapuose“ – sako Ramunė Šabanienė, „LT Big Brother  projekte” dalyvaujanti jau trejus metus. Ramunė su rinkodaros ir finansų specialistais dirba vyriausiąja konsultante kompanijoje „Ebiquity“, teikiančioje investavimo veiklų vertinimo paslaugas įvairioms Europos korporacijoms.

Jos „mažoji sesė” Justina Petraitytė – Vilniaus universiteto Matematikos ir informatikos fakulteto studentė, šiuo metu studijuojanti paskutiniame Ekonometrijos bakalauro programos kurse. Justina su studijomis derina ir verslo anlitikės darbą „Seesam Insurance AS“ kompanijoje.

Į klausimus atsako Ramunė Šabanienė

Kas jus paskatino prisijungti prie „LT Big Brother” projekto?

Mentoriavimas yra gyvybiškai svarbus visuose karjeros etapuose. Mentorius suteikia kitokios perspektyvos, papasakoja apie savo patirtį bei gali pasidalinti naudinga informacija, kuri dažnai nebūna prieinama viešai. Kartais studentų tenka klausti ir nelengvų klausimų, įsigilinti, kodėl jie nusistatę vienokį, o ne kitokį tikslą, padėti naujai pažvelgti į esamą situaciją. Taip pereinama į diskusijas apie tolimesnius planus. Žinoma, nereikėtų praleisti pro akis ir ne taip akivaizdžiai matomos naudos, pavyzdžiui, emocinio intelekto lavinimo, kuris reikalauja pasitikėjimo tarp mentoriaus ir besimokančiojo, atskaitomybės, kontaktų išplėtimo bei įkvėpimo, padrąsinimo, entuziazmo.
 
Mane dalyvauti projekte atvedė paprastas tikslas – noras per neformalų asmenišką bendravimą perduoti žinias ir patirtį perspektyviam Lietuvos jaunimui. Taip padedame tautiečiams išnaudoti profesinį potencialą bei siekiame prisidėti prie Lietuvos vystymo ir geresnės ateities kūrimo. Profesionalai Jungtinėje Karalystėje yra labai aukštai vertinami, o šis projektas įgalina dar daugiau jaunų žmonių sėkmingai siekti savo tikslų gaunant informacijos iš pirmų lūpų. Ja naudodamiesi studentai žengia pirmus žingsnius į stabilią, sėkmingą ir ilgalaikę karjerą.
 
Kaip vertinate bendravimą su Justina? Kaip jis vyko?

Su Justina iš karto radom bendrų sąlyčio taškų. Aš pati mokiausi Vilniaus universiteto Matematikos ir informatikos fakultete, taigi neblogai žinau kelią, kuriuo Justina ėjo iki mūsų pažinties, kokius žingsnius tenka žengti norint įgyvendinti savo ambicijas. Man buvo ir yra nuoširdžiai įdomu kaip Justinai sekasi, su kokiomis problemomis ir sprendimais ji susiduria ir tai, manyčiau, padeda ir išgirsti klausimus, ir į juos tikslingai konkrečiai atsakyti. Bendravome dažniausiai internetu – elektroniniais laiškais, skambučiais, internetiniais pokalbiais bei pasitaikius progai susitikdavome Vilniuje.
 
Ar galite įvardinti Justinos gebėjimų ir asmeninių savybių, kurios jums labiausiai įsiminė?

Justina įsiminė entuziazmu, darbštumu bei žinojimu, ko nori. Pastarasis ypatingai svarbus – padeda nepamesti pasirinkto kelio. Šios savybės, asmeninė šiluma ir sugebėjimas pasinaudoti (geriausia šito žodžio prasme) suteikiamais patarimais, manau, labiausiai padėjo Justinai įsisavinti žinias, o man – suteikti jai reikalingą atspirtį.
 
Ar buvo kažkas, ko išmokote iš Justinos?

Bendravimas su kiekvienu studentu pakylėja, padeda pažvelgti į savo karjeros kelią iš kitos perspektyvos. Taip pat priverčia pamąstyti apie tai, kaip aplinka keičiasi ir kuri patirtis šiandien yra naudinga, o kuri jau atgyvenusi, netinka šiandienos kontekste. Neretai lengva paskęsti kasdieniuose darbuose ir projektuose, o mentorystė, studentų keliami klausimai priverčia pažvelgti į savo patirtį iš šalies bei ją susiteminti. Galiausiai, kadangi Justina dirba Lietuvoje, o aš Londone, man smalsu išgirsti apie dominančios industrijos situaciją Lietuvoje.
 
Ar Justinos sėkmė yra unikali? Ko reikia, kad ir daugiau studentų pavyktų pasiekti tokių produktyvių rezultatų?

Justina yra unikali tuo, kad pasirinko industriją, kuri 2014-aisiais Vakarų pasaulyje augo dviženkliais skaičiais – sisteminta duomenų analizė (angl. analytics), gausieji duomenys (angl. big data). Įgūdžių, kuriuos turi Justina paklausą lemia didėjantis duomenų kiekis, kuriam apdoroti ir kuo tikslingiau panaudoti reikalingi kaip tik tokie žmonės. Vis daugiau kompanijų vadovų darydami sprendimus remiasi ne tik savo srities ekspertize, bet ir kiekybiniais metodais (duomenų analize, statistinio modeliavimo rekomendacijomis ir kt.). Tai leidžia ženkliai sumažinti riziką ir paprasčiausiai padidinti kompanijų pelningumą darant geresnius sprendimus nei konkurentai.
 
Taigi studentai turėtų pirmiausia išsiaiškinti, pasibandyti (per praktikas, mentorystės programas, rekomendacijas ar savanoriavimą), kokio darbo jie labiausiai trokšta, kaip gali prie jo prisidėti ir būti naudingi tobulinant vieną ar kitą sritį. Ši sinergija dažniausia duoda stebinančiai pozityvių rezultatų.
 
Jei dabar pati būtumėte „mažoji sesė, kokio patarimo norėtumėte sulaukti?

Nobelio taikos premijos laureatė, vienas žymiausių lyderystės pavyzdžių Ellen Johnson Sirleaf  savo kalboje Harvardo universiteto studentams patarė: „Jei jūsų svajonė jūsų negąsdina – ji yra per maža“. Iš tiesų, yra labai daug žmonių, kurie nori ir gali perduoti savo patirtį, padėti siekti tikslų. Reikia tik būti akyliems ir atviriems patarimams bei idėjoms.

Į klausimus atsako Justina Petraitytė

Kodėl savo „didžiąja sese" pasirinkai būtent Ramunę?

Studijuoju ekonometriją, todėl labai norėjosi turėti mentorių, kuris galėtų pasidalinti savo patirtimi ir supažindint su karjeros galimybėmis būtent šioje srityje. Ramunės patirtis ir sritis, kurioje ji dirba, buvo artimiausia tam, ką aš pati norėčiau daryti ateityje. Taip pat žavėjo tai, kad Ramunė priklausė Jungtinės Karalystės regionui – gavau platesnį suvokimą apie karjeros galimybes ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų.
 
Kokia didžiausia pamoka, kurią išmokai iš savo „didžiosios sesės”?

Nenurimti tol, kol pasieksi tai, ko iš tiesų nori. Pokalbiai su mentore padėjo suvokti, kad svarbiausia suprasti, kokią karjeros kryptį nori pasirinkti, o tada daryti viską, kad pasiektum savo užsibrėžtų tikslų. Žinoma, ne visi sprendimai visada geri ir ne visi bandymai būna sėkmingi, svarbiausia į kiekvieną nesėkmę žiūrėti kaip į pamoką, nenuleisti rankų.
 
Kokius pokyčius tavo gyvenime padėjo pasiekti „LT Big Brother”?

Dalyvavimas projekte ne tik nuolat skatino galvoti, kokią karjeros kryptį pasirinkti, bet ir pakeitė mąstymą nuo „aš norėčiau“ iki „aš galiu“. Būtent šio projekto dėka pradėjau priimti sprendimus, tiesiogiai orientuotus į mano ateitį. Kartu su šio projekto pradžia įvyko nemažai pokyčių profesiniame gyvenime – sėkmingai atlikau vasaros praktiką, o dabar jau ir dirbu. Turbūt be dalyvavimo projekte būtų buvę žymiai daugiau abejonių, neužtrikrintumo, nepasitikėjimo savo jėgomis.
 
Ar „LT Big Brother” metu susidūrei su kokiais netikėtumais?

Mane labai maloniai nustebino tai, kad projektas neapsiriboja tik „mažųjų sesių/brolių” bendravimu su mentoriais. Projekto eigoje teko sudalyvauti daugelyje diskusijų ir susitikimų su kitais projekto dalyviais. Tai buvo puiki proga semtis idėjų ir plėsti savo pažinčių ratą aktyvių ir motyvuotų žmonių tarpe.
 
Jei projekte dalyvautum dar kartą, darytum ką kitaip?

Nors projektas trunka aštuonis mėnesius, tas laikas labai greitai prabėga, todėl turbūt stengčiausi dar efektyviau išnaudoti projekto laiką pokalbiams su mentore, stengčiausi pabendrauti su kuo daugiau projekto dalyvių.

Pasidalink, kas tave labiausiai motyvuoja pasirinktoje karjeros kryptyje?

Labai plačios karjeros galimybės. Pastaruoju metu ne tik užsienio, bet ir Lietuvos įmonėse sparčiai didėja duomenų analitikų, gebančių priimti statistine duomenų analize pagrįstus sprendimus, poreikis. Yra labai daug sričių, kuriose dirba tokie specialistai ir kiekviena iš jų reikalauja specifinių žinių bei įgūdžių. Analitiko darbas yra labai įdomus ir nemonotoniškas, o karjeros perspektyvos – labai plačios.
 
Septintasis LT Big Brother sezonas prasidės balandžio mėnesį. Išankstinė registracija čia.

Raktažodžiai: LT Big Brothermentorystė

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai