Gruodžio 1, 2010
Gydytojas. Tarp Lietuvos ir Anglijos
JULIANA MILIUT, 6
© Londonietė
Gydytojas Dmitrijus Gorbačevas (30m.) gyvena tarp Lietuvos ir Didžiosios Britanijos: savaitę jis dirba JK, savaitę – Lietuvoje. Dvylika metų universitete, dar šeši - gydytojo darbo praktikos, krūvos knygų daugeliui atrodo kaip neįmanoma misija. „Profesiją rinkausi iš humaniškų paskatų, norėjau padėti žmonėms. Tvirtai tikėjau ir tikiu, kad gydyti - labai kilnus darbas“, - sako lietuvis. Apie darbą, ateitį ir... Paracetamolį su Dmitrijumi kalbėjosi Juliana Miliut.    

Kodėl nusprendėte pasirinkti būtent gydytojo profesiją?  
 Profesiją rinkausi iš humaniškų paskatų, norėjau padėti žmonėms. Tvirtai tikėjau ir tikiu, kad gydyti žmones yra labai kilnus darbas. Gydytojo profesija patinka ir tuo, kad tobulėjimui čia nėra ribų. Neįsivaizduoju savęs išmokusio drožti švilpukus ir visą gyvenimą atliekantį tą patį mechaninį veiksmą.   
 
Kaip kilo mintis išvažiuoti dirbti gydytoju į Angliją?  
 Seniai pradėjau dairytis galimybių užsienyje, nes Lietuvoje darbo rinka yra perpildyta, o traumatologų specialybės gydytojų labai daug. Pasirinkau vieną iš lengviausių būdų ir kreipiausi į įdarbinimo agentūrą. Man patiko darbas Lietuvos ligoninėje, bet išvykti nusprendžiau vedamas finansinių paskatų. JK pasirinkau ir todėl, kad nereikėjo mokytis jokios naujos kalbos (esu neblogai įvaldęs anglų). Mano pareigos JK visu šimtu procentu neatitinka mano specialybės, bet aš ir norėjau pradėti nuo ko nors lengvesnio, kad galėčiau susipažinti su JK sveikatos apsaugos sistema, gydymo būdais, patobulinti anglų kalbą. Mano misija yra gydyti, negaliu užmiršti ir Lietuvoje esančių ligonių, todėl šiuo metu gyvenu tarp dviejų šalių: savaitę dirbu JK, savaitę – Lietuvoje.   
 
Ar labai skiriasi jūsų darbo specifika Anglijoje?  
 Taip, darbo specifika visiškai kitokia. Šiuo metu dirbu Lancasterio mieste, vienoje iš privačių ligoninių. Mano pareigos vadinasi resident medical officer.  Tokios specialybės Lietuvoje net nėra. Manau taip yra todėl, kad Lietuvoje praktiškai nėra tokio lygio privačių ligoninių, su tokiu dideliu ligonių srautu. Pagal šią specialybę gali dirbti bet kurios srities gydytojas. JK įstatymai numato, kad ligoninėje dvidešimt keturias valandas per parą turi budėti gydytojo licenciją turintis specialistas, kuris bet kuriuo metu privalo teikti medicininę pagalbą ligoninėje besigydantiems pacientams. Taip pat ir skubią pagalbą esant kritinei situacijai. Gydymą skiria ligonius gydantys ir operuojantys konsultantai (tai yra aukščiausios medicininės pareigos Didžioje Britanijoje), bet jie ligoninėje praleidžia tik kelias valandas. Toliau ligonis lieka medicinos seselių (slaugių) ir RMO (resident medical officer), t.y. mano priežiūroje. Taip pat tenka atlikti tokias procedūras, kurių Lietuvoje gydytojai neatlieka: kraujo paėmimas, intraveninių kaniulių statymas ir kitas.  
 
Ar pažįstate daugiau lietuvių gydytojų JK?  
 Manau, kad jų čia tikrai yra, nežinau tik ar daug. Skaičiau straipsnius Lietuvoje apie išvažiavusius į JK gydytojus. Taip pat čia jau kurį laiką gyvena keletas mano bendramokslių. Keletas jų išvažiavo iš Lietuvos tuoj pat po studijų baigimo. Visi jie dirba valstybinėse ligoninėse. Taip pat turiu kolegų sėkmingai dirbančių anesteziologais. 
Papasakokite kaip atrodo jūsų darbo diena?  
 Visą darbo savaitę Anglijoje gyvenu ligoninėje ir negaliu iš jos išeiti. Atsikeliu anksti ryte, dažniausiai septintą valandą ryto. Apžiūriu naujai atvykusius ligonius, užpildau dokumentaciją, atlieku paskirtas procedūras. Vėliau lankau jau besigydančius ligonius. Dienos eigoje atsiranda įvairių smulkmenų, su kuriomis turiu tvarkytis. Visą savo darbą atlieku iki pietų. Teoriškai po pietų turiu laisvą laiką, bet praktiškai visuomet esu iškvietimo režime: jeigu manęs reikia, man paskambina ir aš nedelsiant ateinu į skyrių. Vakare dar kartą apžiūriu visus ligonius.  
 
Ar sutinkate su teiginiu, kad gydytojas privalo dirbti 24 valandas per parą visą gyvenimą? Net ir nebūdamas savo darbo vietoje jis privalo laikytis Hipokrato priesaikos ir padėti visiems ligoniams?  
 Gydytojai yra tokie pat žmonės kaip ir visi kiti. Reikia mokėti atskirti darbą nuo asmeninio gyvenimo. Kartais tai būna labai sunku, nes gydytojai jaučia atsakomybę už savo pacientus. Žinoma, gydytojas visada privalo laikytis Hipokrato priesaikos, nors šiais laikais pati priesaika tapo tik gražia tradicija. Manau, kad bet kuris gydytojas, matantis žmogų gatvėje, kurio gyvybei arba sveikatai gresia pavojus, nedelsiant imsis veiksmų. Daugelyje pasaulio valstybių yra 'Gerojo Samariečio Įstatymas', kuris gina gydytojus-praeivius nuo juridinės atsakomybės, jeigu nepaisant visų įdėtų pastangų žmogaus gyvybės nepavyksta išgelbėti.  
 
Kokiomis charakterio savybėmis turi pasižymėti žmogus, norintis dirbti gydytoju?  
 Pasiaukojimu, geranoriškumu, kantrumu, užuojauta, atvirumu. Galima vardinti labai ilgai, bet pagrindinės savybės, be kurios asmenybė negali vadintis gydytoju yra meilė žmonijai ir noras padėti nelaimės ištiktiems žmonėms.  
 
Lietuviai gyvenantys JK labai dažnai būgštauja dėl britų gydytojų aplaidumo ir ypač ,,nuo visų ligų‘‘ paskiriamo 'Paracetamolio'. Ką apie tai manote?  
 Girdėjau tokių pasisakymų iš lietuvių gyvenančių Anglijoje. Tikrai nieko blogo, jei gydytojas skiria Paracetamol'io, jo nereikia bijoti. Ir be reikalo susiformavo neigiama nuomonė. Lietuvoje šis vaistas labiausiai paplitęs kaip vaikų analgetikas ir vaistas nuo karščiavimo. JK jis dažniausiai skiriamas kaip vaistas nuo skausmo. Manau, kad jo vartojimas tikrai yra pagrįsta.  
 
Laukiate šeimos pagausėjimo. Ar norėtumėte, kad jūsų būsima atžala sektų jūsų pėdomis ir pasirinktų gydytojo profesiją?  
 Manau, kad kiekvienas žmogus turi teisę rinktis tai, kas jam labiausiai teikia pasitenkinimą ir laimę. Dar per anksti žiūrėti taip toli į ateitį, bet tikrai norėčiau, kad mano vaikas būtų laimingas, nepriklausomai nuo to, kokią profesiją jis nuspręs pasirinkti.   Dmitrijus su žmona Barselonoje, Gaudi parke. 

Kaip įsivaizduojate savo gyvenimą po dešimties metų?  
 Po dešimties metų norėčiau būti daug pasiekusiu savo specialybėje gydytoju, dirbti prestižinėje klinikoje. Laisvalaikiu matau save sėdintį prie jūros su mylima moterimi, apsuptą būriu vaikų, gurkšnojantį vyną ir besigrožintį saulėlydžiu.   
 
Ar savo ateitį siejate su JK? 
 Taip, sieju. Stengsiuosi čia surasti pastovų darbą pagal specialybę ir su šeima atsikraustyti gyventi. 
 
Ar turite savo profesinį autoritetą, žmogų, kurio pavyzdžiu sekate?  
 Mano autoritetas – profesinėje sferoje daug pasiekęs žmogus, turintis neginčijamą požiūrį ir tvirtą nuomonę. Lietuvoje yra gausybė daug pasiekusių ir talentingų medikų. Manau jie ir yra mano autoritetai.  
 
Jūsų planas B. Kokią profesiją pasirinktumėte, jeigu ne gydytojo?  
 Studijuoti medicinos fakultete nusprendžiau vyresnėse klasėse. Mano laikais buvo labai madinga studijuoti ekonomiką. Nešamas šios bangos galvojau ir apie ekonomisto profesiją, tačiau potraukis medicinai nugalėjo. Dėl savo pasirinkimo niekuomet nesigailėjau ir džiaugiuosi, kad pasirinkau būtent gydytojo profesiją. Manau ekonomistų ir vadybininkų specialybę šiame pasaulyje turi kone du trečdaliai aukštąjį išsilavinimą turinčių žmonių, todėl šios profesijos smarkiai nuvertėjo. O geras gydytojas buvo ir bus reikalingas visais laikais.  

Jūsų palinkėjimas Londonietės skaitytojams?  
 Linkiu surasti savo vietą po saule. Svajoti - nes žmogus be svajonės yra žmogus be ateities. Nugalėti visas negandas ir atrasti save. Linkiu būti geriausiais toje sferoje, kurią pasirenkate. Siekti profesinių aukštumų ir tikėti, kad tobulėjimui ribų nėra. 
 

Raktažodžiai: profesijagydytojasparacetamolissveikata

Straipsnio komentarai

  • na jau andreas tikri nusisnekejo.RMO(resident medical officer) visai jau ne locum.locum yra visai kas kita:)Teisingai jauni zmones ir daro.ka galima daryti lietuveleje.puiku kad ryztasi save isbandyti kitur ir sukaupti dideli ziniu bagaza kitoje valstybeje.nes is uk galima gauti tikrai daug patirties
    6. mergaite // Sausio 20, 2011 // 15:45
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • Ar Dmitrijus konsultuoja privaciai?Gal yra galimybe susisiekti?
    5. Vaida // Gruodžio 24, 2010 // 08:51
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • Labai labai gaila, kad tokie jauni, gražūs, energingi daktarėliai išvažiuoja iš Lietuvos. Važiuočiau į JK vien tik dėl tokių daktarų. Sėkmės tau Dmitrijau ir linkėjimai žmonai.
    4. pacientas // Gruodžio 8, 2010 // 17:49
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • grazus tas gydytojas, bet man tai geda butu pas ji eiti, kazkaip nejauku, kai toks jaunas irsimpatiskas.:)))))
    3. svajone // Gruodžio 6, 2010 // 14:54
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • Nieko asmenisko, bet daug proto anglijoje dirbti daktaru nereikia (tuo labiau privacioje ligonineje, nes jos grieztai niekas nekontroliuoja . Daktaras gali nekalbeti angliskai ir jam nereikia buti registruotu su PCT. Norint dirbti daktaru normalioj ligoninej reikia issilaikyti paprasta egzaminiuka anglu kalbos ir prisiregistruoti su Primary Care Trust. <br /> Kaip supratau Dmitrijus dirba locum'u (lietuviskai butu 'laisvai samdomas') jei darbdavys leidzia savaite dirbti ir savaite ne :) <br />Sekmes anglijoje, vistik truksta cia geru daktaru.
    2. andreas :) // Gruodžio 4, 2010 // 19:47
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • Barselonoje daryta judvieju nuotrauka, Gaudi parke, ne Portugalijoje.<br />Smagu girdet,kad va yra toks pasiaukojantis gydytojas. Su laiku,manau, jam bus atlyginta, uzims vis geresnes pareigas. sekmes :)
    1. Vardas // Gruodžio 3, 2010 // 07:25
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • Barselonoje daryta judvieju nuotrauka, Gaudi parke, ne Portugalijoje.<br />Smagu girdet,kad va yra toks pasiaukojantis gydytojas. Su laiku,manau, jam bus atlyginta, uzims vis geresnes pareigas. sekmes :)
    1. Vardas // Gruodžio 3, 2010 // 07:25
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • Nieko asmenisko, bet daug proto anglijoje dirbti daktaru nereikia (tuo labiau privacioje ligonineje, nes jos grieztai niekas nekontroliuoja . Daktaras gali nekalbeti angliskai ir jam nereikia buti registruotu su PCT. Norint dirbti daktaru normalioj ligoninej reikia issilaikyti paprasta egzaminiuka anglu kalbos ir prisiregistruoti su Primary Care Trust. <br /> Kaip supratau Dmitrijus dirba locum'u (lietuviskai butu 'laisvai samdomas') jei darbdavys leidzia savaite dirbti ir savaite ne :) <br />Sekmes anglijoje, vistik truksta cia geru daktaru.
    2. andreas :) // Gruodžio 4, 2010 // 19:47
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • grazus tas gydytojas, bet man tai geda butu pas ji eiti, kazkaip nejauku, kai toks jaunas irsimpatiskas.:)))))
    3. svajone // Gruodžio 6, 2010 // 14:54
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • Labai labai gaila, kad tokie jauni, gražūs, energingi daktarėliai išvažiuoja iš Lietuvos. Važiuočiau į JK vien tik dėl tokių daktarų. Sėkmės tau Dmitrijau ir linkėjimai žmonai.
    4. pacientas // Gruodžio 8, 2010 // 17:49
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • Ar Dmitrijus konsultuoja privaciai?Gal yra galimybe susisiekti?
    5. Vaida // Gruodžio 24, 2010 // 08:51
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • na jau andreas tikri nusisnekejo.RMO(resident medical officer) visai jau ne locum.locum yra visai kas kita:)Teisingai jauni zmones ir daro.ka galima daryti lietuveleje.puiku kad ryztasi save isbandyti kitur ir sukaupti dideli ziniu bagaza kitoje valstybeje.nes is uk galima gauti tikrai daug patirties
    6. mergaite // Sausio 20, 2011 // 15:45
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta