Rugpjūčio 11, 2015
Cambridge studentė darbą sau susikūrė pati
Loreta Dragūnaitė 4
Oksana: "Jei nuotrauka ryški – nupiešiu kiekvieną blakstieną ir akies rainelę." © Asmeninio archyvo nuotr.

Oksana Piroženko – dvidešimtmetė mergina, studijuojanti grafinį dizainą ir iliustraciją prestižiniame universitete „Cambridge School of Visual and Performing Arts“.  Oksanos studijų grafikas gan įtemptas, todėl pirmasis darbas sutapo su hobiu – mergina susikūrė Facebook puslapį ir priiminėja žmonių užsakymus. 

Asmeninio archyvo nuotr. Asmeninio archyvo nuotr.

Kaip ir kodėl sugalvojai atvykti į Angliją?

Į Didžiąją Britaniją, Cambridge, atvykau 2014 m. rugsėjį, kai įstojau į universitetą.  Tiesą sakant, tai, kad studijuosiu Jungtinėje Karalystėje, žinojau jau labai seniai: mano krikšto mama (kuri yra man artimesnis žmogus nei būna įprastai) metė studijas Romerio universitete ir išvyko studijuoti į Manchesterį. Ji buvo tas žmogus, kuris sakė, kad paskaitų kokybė Anglijoje daug geresnė nei Lietuvoje, o dėstytojai – vos ne geriausi draugai, į kuriuos kreipiesi vardu.  Tačiau iškart nežinojau, kur stosiu. Visada buvau labai aktyvi: lankiau gimnastiką, aerobinę gimnastiką, šokau pramoginius šokius, dalyvaudavau skaitovų konkursuose, atmintinai deklamuodavau kelių puslapių ilgumo tekstus,  dirbau modeliu ir piešdavau savo malonumui. Man daug kas patiko ir daug kas sekėsi, todėl buvo sunku apsispręsti, ką studijuoti. Galiausiai nusprendžiau, kad noriu ką nors kurti, be to, turėjau neblogą skonį ir stiliaus pojūtį. Tuomet atradau grafikos dizainą ir dariau viską, kad čia įstočiau: IELTS egzaminą jau buvau išlaikiusi, tačiau reikėjo sukurti mažiausiai 15 portfolio  (kūrybinių darbų aplankas) piešinių.

Asmeninio archyvo nuotr. Asmeninio archyvo nuotr.

Mano piešinius aplinkiniai girdavo net jei jie nebūdavo įspūdingi. Tačiau niekada iki tol nesimokiau, kaip piešti, nieko nesupratau apie popierius, drobes ar priemones, todėl truputį jaudinausi, jog per kelis mėnesius turiu nupiešti net 15 darbų!

Jaudinausi, tačiau neišsigandau: youtube.com pradėjau žiūrėti vaizdo įrašus, kaip profesionalai piešia įspūdingus piešinius, o video aprašymuose ieškodavau priemonių pavadinimų. Kibau į darbą: pradėjau tapyti ant drobės, piešti paprastais, pasteliniais ir spalvotais pieštukais. Pirmieji piešiniai buvo daug geresni nei tikėjausi, taip pat labai palaikė artimieji.  Po kiekvieno piešinio matėsi progresas, labai džiaugiausi ir supratau, kad galiu tai daryti ir dar nebaigusi vieno piešinio, jau norėdavau imtis  kito.

Asmeninio archyvo nuotr. Asmeninio archyvo nuotr.

Asmeninio archyvo nuotr. Asmeninio archyvo nuotr.

Pateikusi paraiškas į kelis universitetus, kvietimą studijuoti gavau ir iš „Cambridge School of Visual and Performing Arts“, tačiau tik tuomet sužinojau, kad jis ne valstybinis, o privatus universitetas, tai reiškia, kad turėjau sumokėti 3 tūkst. svarų, jog galėčiau jame pradėti studijuoti. Tai išties nemaža suma, todėl jau norėjau išsirinkti kitą universitetą, kai krikšto mama pasiūlė parašyti motyvacinį laišką taip trokštamam universitetui. Jame aš pasakiau, kad esu veikli, aktyvi, jog veikiu tą ir aną, bei labai noriu studijuoti šiame universitete, tačiau tokios pinigų sumos negaliu skirti. Ir tada įvyko vienas nuostabiausių dalykų mano gyvenime – universiteto valdžia pakvietė mane studijuoti visiškai nemokamai!

Atvykę į svečią šalį, žmonės dažniausiai pradeda nuo paprastų darbelių, kol įsivažiuoja, o kokia buvo tavo pradžia?

Nuoma Cambridge išties brangi, pragyvenimui mažiausiai reikėdavo 400 svarų, aš mokiausi nuo 10 val. iki 17 val., o dirbti naktimis neatrodė gera išeitis (nenorėjau, kad nukentėtų mokslų kokybė), todėl pradėjau piešti. Žinoma, iš pradžių užsakymų daug nebūdavo, tačiau po kurio laiko viskas pradėjo keistis į gerąją pusę. Šiuo metu, jei atlieku Facebook „apeigas“ (t.y. reklamą) – užsakymų gaunu tiek, kad kasdien piešiu po vieną piešinį. Kartais tenka piešti naktimis, tačiau nesiskundžiu, nes man tai labai patinka.  

Asmeninio archyvo nuotr. Asmeninio archyvo nuotr.

Asmeninio archyvo nuotr. Asmeninio archyvo nuotr.

Tad, galima sakyti, darbo vietą susikūriau pati – piešiu išskirtinius, itin realistiškus portretus pagal užsakymus. Tiesa, manau, kad „Facebook" yra jėga! Tai puiki galimybė įgyvendinti savo idėjas, reklamuotis ir nemokamas būdas parodyti save pasauliui. Šiame socialiniame tinklalapyje praleistas laikas reklamuojant savo darbus atsiperka 100 proc. ir kartais daugiau nei tikiuosi.

Asmeninio archyvo nuotr. Asmeninio archyvo nuotr.

Tavo darbai nuostabūs, manau, tai ne vienerių metų sunkus darbas, kiek laiko jau pieši? Ir kodėl portretai, kodėl ne peizažai ar kas nors kita?

Piešdavau mokykloje, kaip ir visi, tačiau priešingai nei dauguma, aš tai darydavau ne vien dėl pažymio: aš norėdavau „wow“ efekto, dėl emocijos, kai žmonės pamato kūrinį. Stengiuosi, nes darbas mane reprezentuoja. Todėl ne tik piešime, bet ir daugelyje kitų sričių įdedu visas jėgas ir žinias, kiek galiu, tiek atiduodu savęs: šeimoje auklėjo, kad jei ką nors darai, daryk gerai.  

Portretus pradėjau piešti prieš pusantrų metų, pasirinkau šią kryptį, nes tai labiausiai džiugina žmogų, kuriam dovanoji piešinį. Todėl žmonės labai noriai portretą užsisako arba sau, arba kaip dovaną artimiesiems gimtadienio, tėčio/mamos dienos proga. Mano portretai išskirtiniai, nes tokie darbai dažniausiai būna juodai balti, o spalvoti – rečiau, todėl, kad išgauti natūralias spalvas gana sunku.

Asmeninio archyvo nuotr. Asmeninio archyvo nuotr.

Kam buvo skirtas ir kaip pavyko pirmasis rimtesnis darbas?

Pirmasis rimtesnis piešinys buvo skirtas krikšto mamaigimtadienio proga, kaip minėjau, ji man labai artimas žmogus. Manau, kad išėjo tikrai geras piešinys, tuo metu taip atrodė, nes artimieji buvo nustebę, o įsivaizduokite, kaip jie reaguoja, kai jiems brangus žmogus pasirodo šį tą sugeba: aš net verkiau iš laimės. Esu reikli ir kritiška sau, tačiau kaip pirmas blynas – šis darbas „žiauriai“ geras.  

Kiek laiko užtrunka nupiešti vieną darbą?

A4 formato darbą piešiu 6 – 8 val., tiesa, jei nuotrauka nekokybiška užtrunku maždaug 4,5 val.: tai nereiškia, kad nesistengiu, tiesiog nėra kur daugiau smulkintis, o jei nuotrauka ryški – nupiešiu kiekvieną blakstieną ir akies rainelę. Visas grožis darbuose yra kokybė. Tačiau populiariausi užsakymai ‒ A3 formato portretai, kuriuos piešiu 8 – 10 val. Taip, tenka ilgokai pasėdėti, tačiau jei nuotrauka spalvinga – man tai vienas malonumas, būna, kad pamirštu ir pavalgyti. 

Asmeninio archyvo nuotr. Asmeninio archyvo nuotr.

Asmeninio archyvo nuotr. Asmeninio archyvo nuotr.

Kaip apibūdintum savo piešinius, koks tavo stilius?

Mano piešimo stilius yra realistiškas, man labai patinka darbai, kuriuos sunku atskirti nuo nuotraukų, todėl stengiuosi kuo geriau atkartoti detales, spalvas. Tai labai kruopštus ir daug laiko užimantis piešimo  stilius. Manau, kad dėl to ir susilaukiu tiek daug norinčių įsigyti mano pieštą portretą, nes piešiniai (pamačius gyvai)  yra ryškūs, spalvoti ir tikslūs. Tiesa, yra ir kita pusė: kuo daugiau sulaukiu pripažinimo, tuo daugiau išgirstu ir komentarų, kad tai esą  nemeniška sritis, daugelis sako, kad tai ne menas, o tik rankos atidirbimas. Iš vienos pusės, tai nuotraukos kopijavimo procesas, kuriame gal ir nėra labai daug kūrybos, tačiau vadinti „rankos atidirbimu“ – didelė klaida, nes išgauti realistišką emociją, atmosferą labai sunku. Leonardo da Vinci paveikslą „Mona Lisa“  tapė kopijuodamas! Tačiau matant tokią gilumą darbe, net būtų gėda teigti, kad tai ne menas. Taip pat, kai aš gaunu nuotrauką, aš jos aklai nekopijuoju, nes noriu, kad žmogus pasijustų gerai, pamatęs save piešinyje, todėl labai dažnai piešdama aš esu ‒ plaukų stilistė, veido odos gydytoja, dantistė ir dar daug kas. Ypač atsargiai reikia piešti paakius, raukšles, antakius, nes piešinyje tai atrodo kitaip, labiau pastebima. Į viską atsižvelgiu lygiai taip pat kaip ir fotografai, retušuodami nuotraukas.   

Asmeninio archyvo nuotr. Asmeninio archyvo nuotr.

Asmeninio archyvo nuotr. Asmeninio archyvo nuotr.

Visi mes turime savo mėgstamiausią aplinką/vietą kur ir kaip ką darome, kaip tu pieši: anksti ryte prie kavos puodelio ar kiekvieną laisvą minutę ar vakarais lovoje?

Piešimas šiuo metu yra mano darbas, ryte visada užsiimu reklama internete ir ieškau naujų klientų, tad dažniausiai piešiu vakarais: tuomet būnu rami, mažai blaškausi, nes visi reikalai sutvarkyti pirmoje dienos pusėje. Taip pat nemėgstu trumpam prisėsti, papiešti ir vėl ką nors kitą veikti, jei prisėdu prie stalo – mažiausiai trims valandoms su keliomis pertraukėlėmis, nes piešti trumpais prisėdimais nėra gerai, kadangi pamiršti, ką norėjai prieš tai pataisyti. Lovoje tikrai nepiešiu, nes popieriaus lapas turi būti švarus ir nesuglamžytas, o ir priemonių reikia tiek daug, kad lovoje tarp jų tik pasimesčiau.

Dažniausiai mes visi turime kokį nors autoritetą į kurį lygiuojamės ar kuriuo žavimės, kas jums pavyzdys yra? Kodėl?

Autoritetai man yra daugelis hyper realistikos mėgėjų, kurie piešia tokius darbus, jog plika akimi beveik neatskirsi, ar tai nuotrauka, ar piešinys. Taip pat žaviuosi žmonėmis, kurie piešia dėl savęs, pažįstu tokių, kurie nuostabiai piešia, bet neviešina savo darbų, nes sako, kad jiems to nereikia. Iš dalies suprantu juos, tačiau man patinka pasidalinti tuo, ką sugebu.

Asmeninio archyvo nuotr. Asmeninio archyvo nuotr.

Asmeninio archyvo nuotr. Asmeninio archyvo nuotr.

Kokia buvo įsimintiniausia akimirka, susijusi su piešimu/piešiniais?

Akimirkų buvo daug ir įvairių, pavyzdžiui, vienas vaikinas nusižiūrėjo merginą ir sugalvojo kai padovanoti portretą, bet jis išvyko atostogauti ir mes kuriam laikui viską nukėlėme. Tačiau, kai jis grįžo – portreto nebenorėjo, nes susirado kitą panelę! Taip pat, būna, kad žmonės prašo nupiešti juos nuogus ar perpiešti erotines nuotraukas. Į tokius užsakymus žiūriu labai rimtai,  nes mokslo metais kiekvieną pirmadienį turėjau life drawing (liet. gyvas piešimas) pamokas: piešdavome nuogus žmones. Žinoma, niekas to nuogumo neakcentavo. Įdomiausia būdavo piešti arba raumeningus, arba apkūnesnius žmones, nes tuomet – kaip mes sakome – yra ką piešti. Tiesa, gyvas piešimas labai sunkus, trunka nuo 3 min. iki pusvalandžio, tačiau tai labai įdomi patirtis, yra tekę piešti ir nėščią moterį, vėliau tą pačią moterį su naujagimiu, baleto šokėją, liesus ir apkūnius žmones, juodaodžius ir baltaodžius. Iš tikrųjų, tai padeda pažinti žmogaus kūną, jis visai kitoks nei mes matome žurnalų viršeliuose.

Asmeninio archyvo nuotr. Asmeninio archyvo nuotr.
 

Asmeninio archyvo nuotr. Asmeninio archyvo nuotr.

Svetimoje šalyje tenka patirti visko, su kokiais didžiausiais iššūkiais ar sunkumais susidūrei?

Kol kas nieko baisaus neįvyko, tiesa, buvo pavogtas dviratis, todėl kurį laiką vaikščiojau pėsčiomis.  O kalbant apie piešinius: vieną ketvirtadienį turėjau žmogui išsiųsti portretą, kad jis gautų kitą dieną (dovanojo gimtadienio proga), paštas užsidaro 17:30, tačiau siuntinius surenka 17 val. To aš nežinojau, bet esmė ta, kad piešinys niekaip nebūtų pasiekęs Londono kitą dieną, todėl penktadienio rytą aš pati nuvažiavau į Londoną ir asmeniškai perdaviau portretą klientui.

Nauja aplinka, nauji žmonės taip pat mums daug duoda: ką tau davė Anglija?

Anglijos dar nepažįstu, tačiau Cambridge aš įsimylėjau, čia jaučiuosi labai gerai. Taip pat įgavau daugiau pasitikėjimo, tapau tolerantiškesnė, bei, žinoma, ištobulinau anglų kalbą.

Asmeninio archyvo nuotr. Asmeninio archyvo nuotr.

Pasižiūrėkite, kaip Oksana piešia Lexą Van Damą:

Ir kaip jaunuolio portretas gimsta su spalvotais pieštukais:

Straipsnio komentarai

  • Labas,
    norejau pasiteirauri ar yra galimybe perpiesti du zmones is nuotraukos ant popieriaus. Nezinau ar vis dar galioja sis straipsnis, nes matau, kad gana senokai viesintas. Prasau susisiekite ir aptarsime detales.
    Aciu uz sugaista laika,
    Tomas
    4. Tomas // Sausio 12, 2020 // 05:25
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • Linkiu kuo didziausios sekmes! Saunuole!
    3. Svajone // Rugpjūčio 13, 2015 // 09:13
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • Saunuole. Labai smagu skaityt tokius straipsnius apie jaunus zmones, kurie zino, ko nori gyvenime ir to siekia. Dideles sekmes tau :)
    2. Indre // Rugpjūčio 12, 2015 // 23:46
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • Saunuole Oksana! Turime jos piesta tevu portreta, kuris dziugina visu akis ir sirdis kasdien! Aciu siai jaunai talentingai merginai. Didziuojames ir linkime kurybines sekmes ;)
    1. Ruta // Rugpjūčio 11, 2015 // 13:06
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • Saunuole Oksana! Turime jos piesta tevu portreta, kuris dziugina visu akis ir sirdis kasdien! Aciu siai jaunai talentingai merginai. Didziuojames ir linkime kurybines sekmes ;)
    1. Ruta // Rugpjūčio 11, 2015 // 13:06
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • Saunuole. Labai smagu skaityt tokius straipsnius apie jaunus zmones, kurie zino, ko nori gyvenime ir to siekia. Dideles sekmes tau :)
    2. Indre // Rugpjūčio 12, 2015 // 23:46
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • Linkiu kuo didziausios sekmes! Saunuole!
    3. Svajone // Rugpjūčio 13, 2015 // 09:13
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • Labas,
    norejau pasiteirauri ar yra galimybe perpiesti du zmones is nuotraukos ant popieriaus. Nezinau ar vis dar galioja sis straipsnis, nes matau, kad gana senokai viesintas. Prasau susisiekite ir aptarsime detales.
    Aciu uz sugaista laika,
    Tomas
    4. Tomas // Sausio 12, 2020 // 05:25
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • Saunuole Oksana! Turime jos piesta tevu portreta, kuris dziugina visu akis ir sirdis kasdien! Aciu siai jaunai talentingai merginai. Didziuojames ir linkime kurybines sekmes ;)
    1. Ruta // Rugpjūčio 11, 2015 // 13:06
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • Saunuole. Labai smagu skaityt tokius straipsnius apie jaunus zmones, kurie zino, ko nori gyvenime ir to siekia. Dideles sekmes tau :)
    2. Indre // Rugpjūčio 12, 2015 // 23:46
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • Linkiu kuo didziausios sekmes! Saunuole!
    3. Svajone // Rugpjūčio 13, 2015 // 09:13
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai