Spalio 6, 2016
Pagavusi bangą. Lietuvė verslininkė – tarp moterų, uždirbusių milijardus
Natalija Voronina
Kristina Narusevičiūtė (kairėje) su Nancy Fechnay (Co-found of FFDC and Founder of The Inspire Movement).

Prekyboje pasirodė knyga, intriguojančiu pavadinimu – „Dear Female Founder: 66 Letters of Advice from Women Entrepreneurs Who Have Made $1 Billion in Revenue”. Šis leidinys yra apie 66 sėkmingas moteris-verslininkes, kurios dalijasi istorijomis apie savo verslo pradžią, drąsą imtis veiklos, investuoti ir nebijoti gyvenimo iššūkių. Knygoje daug praktinių patarimų, įkvepiančių pavyzdžių, padrąsinimų.

Lietuvė Kristina Narusevičiūtė – viena iš sėkmingų knygos verslininkių. Ji gyvena Londone, darbuojasi kompanijoje „Smartup Visuals” ir priklauso Female Founder Dinner Club organizacijai. Klubo narės reguliariai renkasi vakarieniauti ir kalbasi apie verslo problemas, pergales, nesėkmes ir džiaugsmus, dalinasi patarimais, ieško bendrų sprendimų, viena kitą drąsina, paguodžia, pagiria. 

Female Founder Dinner Club organizacijos vadovė pristatė Kristiną rašytojai Lu Li, kuri rengė knygą apie moteris ir lyderiavimą. Lietuvės istorija ir vizuali santrauka patiko knygos autorei, todėl buvo nuspręsta ja pasidalinti. Taip tarp 66 knygoje aprašytų moterų verslininkių vardų atsidūrė ir lietuviškas vardas bei pasakojimas apie problemas  ir sprendimus kuriant verslą „Smartup Visuals” –  vizualios komunikacijos kompaniją, kuri teikia dizaino, iliustracijos ir animacijos paslaugas.

Su knygos autore Lu Li.
Su knygos autore Lu Li.

„Knygoje kalbu apie verslo kūrimą, lygindama jį su kita miela aistra – banglenčių sportu. Žinau, kaip svarbu yra pažinti ir suprasti vandenyną, jei nori išvengti pavojų ir „pagauti savo bangą“. Kuriant verslą, nemažiau svarbu pažinti ir ištirti rinką ir vartotojus. Kitaip gali būti, kad visą laiką kursi produktą, kurio niekam nereikia“, – patirtimi dalinasi moteris. 

Kristina mano, kad daug ką galima išmokti ir perprasti atidžiai stebint kitus. Ji net ketverias atostogas praleido ant banglentės, tik plūduriuodama vandenyne ir stengdamasi neprisiryti sūraus vandens. Labai troško išmokti surfinti. Jau ketino pasiduoti, tačiau išdrįso pasisamdyti instruktorių vienintelei pamokai. 

„Prisiekiu, jau po valandos skriejau ant bangos ir šaukiau iš laimės,“ – juokiasi užsispyrusi verslininkė.

„Lyderis turi matyti savo verslą iš vidaus ir iš išorės, turi nebijoti balansuoti ir drąsiai reguliuoti judėjimo greitį ir kryptį (tarsi ant banglentės). Labai svarbu suprasti, kad patyrusių verslininkų patarimai ir pamokymai – neįkainojamas turtas". „Lyderis turi matyti savo verslą iš vidaus ir iš išorės, turi nebijoti balansuoti ir drąsiai reguliuoti judėjimo greitį ir kryptį (tarsi ant banglentės). Labai svarbu suprasti, kad patyrusių verslininkų patarimai ir pamokymai – neįkainojamas turtas".

Anot jos, versle yra labai panašiai. Kartais nutinka taip, kad į kasdienines problemas ir užduotis pasineriama per daug ir per giliai, o tada sunku pastebėti reikiamą strategiją. Kristina tikra: „Lyderis turi matyti savo verslą iš vidaus ir iš išorės, turi nebijoti balansuoti ir drąsiai reguliuoti judėjimo greitį ir kryptį (ir vėl tarsi ant banglentės). Labai svarbu suprasti, kad patyrusių verslininkų patarimai ir pamokymai – neįkainojamas turtas".

Moteris džiaugiasi, kad priklauso net keletui klubų, kurie vienija verslo žmones. Ji vertina tokiose grupėse išgirstus patarimus, svarbios ten vykstančios diskusijos, o problemos, kurias aptaria bendraminčių rate, lengviau išsprendžiamos ir ne tokios bauginančios. Grupės yra gana uždaros, į jas patenkama pagal rekomendacijas.

"Tikiu, kad moterys yra nuostabios lyderės, verslininkės ir investuotojos, deja kartais joms tiesiog per mažai galimybių atsiskleisti". "Tikiu, kad moterys yra nuostabios lyderės, verslininkės ir investuotojos, deja kartais joms tiesiog per mažai galimybių atsiskleisti".

Kristina atvirauja: „Dalijamės labai intymiomis verslo problemomis, kalbamės tikrai atvirai, nes tik tada gausim apčiuopiamą narystės naudą. Svarbiausia šių grupių taisyklė – imti ir nepamiršti duoti atgal. Man labai svarbu tai, ką sužinau, išmokstu ar kokios naujos patirties įgyju, nes ateityje ketinu visomis savo žiniomis ir patyrimais pasidalinti su Lietuvos moterimis. Tikiu, kad moterys yra nuostabios lyderės, verslininkės ir investuotojos, deja kartais joms tiesiog per mažai galimybių atsiskleisti. Vis pasvarstau, kodėl daugelyje šeimų būtent moteris rūpinasi ir kuria gerbūvį? Kodėl būtent ji sprendžia vaikų problemas, planuoja išlaidas, organizuoja šventes ir puoselėja tradicijas? Kodėl tą turi daryti tik šeimoje?“

Norint širdžiai mielą veiklą paversti rimtu verslu Kristinai reikėjo daug kantrybės, susikaupimo, darbo ir laiko. Ne paskutinėje vietoje buvo ir moteriška intuicija, žingeidumas, žavesys. 

Įsimintiniausia gyvenimo akimirka. 
Pirmoji pagauta banga.

Patirtis, kuri labiausiai užgrūdino.
Augdama ir gyvendama Lietuvoje pakeičiau nemažai gyvenamųjų vietų ir mokyklų. Pripratau būti įmesta į nepažįstamų žmonių ratą, tad išmokau greitai adaptuotis. 

Atrasta knyga.
Šiuo metu esu susižavėjusi verslo knyga „The E Myth Revised“, ji atveria akis, ypatingai  smulkiems verslininkams. Labai rekomenduočiau tiems, kas svajoja vieną dieną pradėti savo verslą. Arba tiems, kurie jau pradėjo.  

Jūsų rytas prasideda... 
Stikline šilto vandens su citrina. Knyga taip pat būtinas ryto atributas.

Kuo svajojote būti vaikystėje?
Labai mėgau piešti. Turbūt dailininke. Galiu sakyti, kad beveik ir išsipildė.  

Silpnybė, aistra. 
Kavos ir šokolado norisi jau mažiau.  Noriu šuniuko!  

Trys norai, kurių paprašytumėte auksinės žuvelės. 
1. Šuniuko  
2. Taikos pasaulyje.
3. Dar 3 norų…

Muzikinis kūrinys, kuris visada pakelia nuotaiką.
Mark Morrison – Return Of The Mack visada nuneša i laikus, kai prieš aštuonerius metus su savo miela drauge Sigita dirbome sumuštinių parduotuvėje. Kai per radiją užgrodavo ši daina, visi sumuštiniai būdavo minutėlei pamiršti, o virtuvės grindys tapdavo šokių parketu. Visai nesvarbu, ar savininkas pykdavo, ar klientams vėlavo maistas. Mes šokom!  

Londono galia. Kuo šis miestas Jums ypatingas? 
Žmonėmis. Kontaktais. Galimybėmis. 

Lietuva. Ką parodytumėte iš užsienio atvykusiems svečiams? 
Kopas – vasarą, grybų pilną mišką – rudenį, užšalusį ežerą – žiemą, žibutes ir tirpstančio sniego upelius, čiulbančius vyturius – pavasarį. 

Geriausias patarimas, kokį esate gavusi.
Nebijoti prašyti pagalbos.  

Įspūdingiausia kelionė. 
Tai pirmoji kelionė į svečią šalį  –Vokietiją. Buvau 18 metų, neturėjau daug santaupų, bet norėjau nuvažiuoti pas tuo metu ten gyvenusią sesę. I kelionę leidausi viena… autostopu! Sesė iki šiol negali patikėti, kad tiesiog išdygau prie jos durų.  Dabar pirmiausia pagalvočiau apie saugumą, o tada tiesiog pasitikėjau pasauliu ir neturėjau jokių baimių. 

Kokiam garsiam pasaulio vyrui norėtumėte pagaminti vakarienę?
Dalai Lamai. Iki vakarienės dar gali būti toli, bet labai tikiuosi jį pamatyti šį rudenį, jis lankosi Rygoje. 

O su kokia moterimi mielai išgertumėte angliškos arbatos?
Bet kokios arbatos ir bet kur norėčiau išgerti su savo mama, nes labai jos ilgiuosi. Ji mano įkvėpimas ir mano autoritetas. Mamos moto – žmogiškumas ir gėris aukščiau visko. Ir tai ji visada įrodydavo ne žodžiais, o darbais.

Kino filmas, kurį rekomenduojate draugams.
Dievinu ypatingų žmonių biografijas/ dokumentinius filmus. Dvi paskutinės matytos yra apie nuostabias moteris, menininkes: Frida Kahlo ir Marina Abromovich. 

Ką patartumėte, palinkėtumėte lietuviams, gyvenantiems kitose šalyse ir ypatingai Londone?
Neužsidaryti tik lietuvių bendruomenėse. Turime nepaprastą galimybę pažinti kitas kultūras ir kažko iš jų išmokti. Tačiau taip pat svarbu nepamiršti savo šaknų ir branginti lietuvių kalbą bei papročius.

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai