Birželio 30, 2016
Kultūros atašė Rita Valiukonytė: vien talentas negarantuoja sėkmės

Naudotis pažinimo galimybe ir tobulėti. To Londonietės skaitytojams linki Lietuvos kultūros atašė Jungtinėje Karalystėje Rita Valiukonytė. Ketverius metus Londone gyvenusi ir dirbusi lietuvė atsisveikina su sostine – nauji iššūkiai jos laukia Vokietijoje. Prieš išvykdama Rita pasidalino ne tik įžvalgomis apie kultūrą ir meną, bet ir nuotaikingais nutikimais, atradimais ir patarimais.

Kultūros atašė jau esate buvusi Austrijoje, Kroatijoje, Slovakijoje. Kuo darbas Londone skyrėsi nuo šių šalių? Ko išmokote Londone?

Vienoje buvau pirmoji kultūros atašė, todėl ten darbą pradėjau nuo pradžių, atsakingas ir kartu kūrybingas periodas. Atvykusi į Londoną, perėmiau estafetę iš kolegės Daivos Parulskienės, kuri buvo sukūrusi puikų  profesinį tinklą. Londonas itin intensyvus miestas, jis įkvepia, tačiau kartu reikalauja begalinės energijos. Dideli atstumai, intensyvus darbo grafikas keičia laiko pojūtį, jis čia ypatingai greitai pabėgo. Ko išmokau Londone?  Išlaikyti pusiausvyrą metro nesilaikydama už turėklų ir nesinervinti, kai sausakimšame vagone tave „laiko“ bendrakeleiviai.

Kokiais pasiekimais labiausiai didžiuojatės?

Didžiuojuosi ne savo, o Lietuvių menininkų pasiekimais. Štai akordeonistui Martynui Levickiui neseniai buvo suteiktas Karališkosios Muzikos akademijos garbės nario laipsnis. Smagu, kad lietuvių menininkai Deimantas Narkevičius, Žilvinas Kempinas, Augustas Serapinas, Darius Mikšys, Eglė Jauncems, Indrė Šerpytytė ir kiti vis dažniau pristatomi Jungtinės Karalystės šiuolaikinio meno scenoje.  Viena džiugiausių šių metų naujienų - dirigentės Mirgos Gražinytės-Tylos paskyrimas Birmingham’o miesto simfoninio orkestro meno vadove. Jungtinės Karalystės ir pasaulio scenose sėkmingai koncertuoja operos solistai Edgaras Montvidas, Justina Gringytė, Kostas Smoriginas, Romanas Kudriašovas, Laura Zigmantaitė ir kiti. Rašytojos Undinės Radzevičiūtės romanas „Žuvys ir drakonai“ jau verčiamas į anglų kalbą (vertėjas Romas Kinka) ir turėtų būti išleistas 2018 metais prieš pat Londono knygų mugę. Žinoma, labai džiaugiuosi, kai galiu vienaip ar kitaip prisidėti prie menininkų profesinės sėkmės.

Viename interviu esate sakiusi, jog „Martynas Levickis gali tapti tuo žinomu žmogumi, kuris neš Lietuvos kultūros vėliavą užsienyje“. Galbūt galite papasakoti apie tas svarbiausias savybes lietuvių menininkams, kurios jiems padėtų sužavėti ne tik Lietuvą, bet ir pasaulį?

Šiais laikais, kai meno ir muzikos akademijos į pasaulį išleidžia tūkstančius naujų menininkų ir atlikėjų, talentas negarantuoja sėkmės. Jos receptas darosi vis sudėtingesnis: reikia puikios vadybos, gerų ryšių, neretai ir nepriekaištingos išvaizdos, jaunystės ir, žinoma, būti reikiamoje vietoje reikiamu laiku. Neseniai buvau susitikusi su Barbican klasikinės muzikos meno vadovu Paul Keene, pasak jo, atlikėjas turi būti ne tik talentingas, jis turi išsiskirti iš minios savo atlikimo stiliumi ir asmenybe. 

VDU universitete studijavote vokiečių kalbą, kaip greitai ir kada išmokote anglų?

Vytauto Didžiojo universitetui esu dėkinga ne tik už vokiečių, bet ir anglų bei italų kalbas. Mano studijų laikais šis universitetas buvo užsienio kalbų meka, čia buvo galima mokytis pačių egzotiškiausių – japonų, švedų, graikų ir kitų kalbų. Anglų kalba buvo privaloma kiekvienam studentui. Paskaitos vykdavo kiekvieną dieną, tad po keturių semestrų visi galėjome kalbėti angliškai. Pagal įvairias darbo programas studentai išvykdavo padirbėti į Jungtinę Karalystę arba JAV, ne išimtis buvau ir aš, būtent vasaromis ir gilinau savo anglų kalbos žinias.

Kokias kalbas dar mokate?

Anglų, vokiečių, rusų, italų, ispanų ir norvegų. Sudėliojau jų "silpnėjimo" tvarka.

Kokia jūsų nuomonė apie lietuvišką kultūrą Anglijoje? 

Aktyvioji lietuvių diasporos dalis kaip Santaros Šviesos klubas, OUT, jaunimo organizacijos ir kitos domisi Lietuva ir noriai dalyvauja kultūriniuose renginiuose. Jungtinėje Karalystėje gyvenantys lietuvių menininkai nesiburia į formalias organizacijas, bet mielai bendrauja vienas su kitu, dažniausiai jie yra puikiai įsiintegravę į visuomenę. Mažai galiu pasakyti apie kitus kelis šimtus tūkstančių žmonių, kurie gyvena savo gyvenimus ir nedalyvauja visuomeninėje veikloje. 

Birželio pradžioje laimėjote konkursą Lietuvos kultūros atašė pareigoms užimti Vokietijoje. Ko pirmiausiai imsitės pradėjusi šias pareigas?

2017 metais Lietuva bus garbės viešnia Leipcigo knygų mugėje, todėl literatūros pristatymo ir lietuvių kultūros projektai Leipcige bus viena iš pirmųjų užduočių.

Ko palinkėtumėte naujajam kultūros atašė JK?

Palinkėsiu neišsenkančios energijos, jos čia tikrai prireiks.

LONDONAS

Mėgstamiausia vieta: London Fields (parkas, šeštadieniais Brodway Market)

Nuostabiausias atradimas: www.springfieldparkcafe.co.uk

Mėgstamiausias restoranas kaimynystėje Uchi http://uchihackney.com

Geriausia vieta pašokti – privačiuose vakarėliuose pas draugus

Vieta kavai - http://www.vagabond.london/shops/

Vieta įkvėpimui Tate Modern

Rekomenduojama vieta: Greenwich

Kokį įsimintiniausią patarimą esate gavusi?

Tik nereikia susitapatinti.

Kokią knygą patartumėte paskaityti visiems ir ką skaitote šiuo metu?

Romain Gary “Aušros pažadas”. Dabar skaitau Han Kang romaną “The Vegetarian”.

Kokie įrašai skamba jūsų muzikos grotuve?

Šiuo metu: Without Letters, BA, Nina Simone, Alicia Keys, Nick Cave, Low Roar...   

PASVAJOKIM. Idealus vakaras. Koks jis jums?

Šiltas vasaros vakaras prie ežero Lietuvoje.

VAKARIENĖ DVIEMS. Kokiam garsiam pasaulio vyrui norėtumėte pagaminti vakarienę?

Mielai pavakarieniaučiau su Dalai Lama, nes jo filosofija įkvepia.

ARBATA. O su kokia moterimi mielai išgertumėte angliškos arbatos?

Su Angela Merkel. Būtų įdomu sužinoti jos stiprybės paslaptis.

PALINKĖJIMAS. Ko palinkėtumėte Anglijos lietuviams?

Naudotis pažinimo galimybe ir tobulėti.

NIEKO RIMTO. Anekdotas, istorija, nuotykis, kuris jus visada prajuokina.

Buvau pakviesta vakarienės pas bičiulius, šalia stovėjo smulkaus sudėjimo, išraiškingų akių vyriškis. Prisistatėme vienas kitam. „Hi. I am Rita.“ Jis man – „Hi. Reɪf.“ O aš: „– Oh, Reɪf, how do you spell it?“ Jo veido išraiška buvo šiek tiek sutrikusi, ir ne be priežasties, nes tai, pasirodo, buvo aktorius Ralph Fiennes.

TRUMPAI

Dievinu.... šio žodžio pirmuoju asmeniu niekada nevartoju, tikrai.
Siaubingai bijau... karo
Nemėgstu... intrigų
Norėčiau turėti… laiko kelionei aplink pasaulį
Svajoju, kad.... kada nors išmoksiu groti gitara.
Labiausiai nusivyliau... Brexit referendumu
Negaliu atsikratyti įpročio... kalbinti kiekvieną gatve praeinantį šunį.

Ritos išleistuvių Lietuvos ambasadoje Londone akimirkos (foto Paulinos Drėgvaitės):

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai