Lapkričio 10, 2011
M.K. Čiurlionį prisimena lietuviai pianistai Londone
Martyna Jatkauskaitė.
Apie Mikalojų Konstantiną Čiurlionį pirmą kartą išgirdome dar mokyklos suole. Šio lietuvių kompozitoriaus ir dailininko 100-ąsias mirties metines mini ir Anglijos lietuviai. Lapkričio 19 d., šeštadienį, 19 val. Londono Santaros-Šviesos klubas kartu su Jungtines Karalystės lietuvių bendruomene rengia Mikalojaus Konstantino Čiurlionio fortepijoninės muzikos maratoną, kuris vyks šalia Barbican meno centro esančioje bažnyčioje. Aštuoni atlikėjai, kurie atliks kompozitoriaus kūrinius, su Londoniete pasidalino savo prisiminimais. 
 
Vita Panomariovaitė  
 
„Aš visada linkusi pasitikėti savo muzikiniu instinktu, kai groju Čiurlionį. Taigi čia mano tėviškės muzika, mano tautos intonacijos, aš ten pat užaugau ir tas pačias dainas girdėjau! Todėl visada apima toks jaukus jausmas grojant. Čiurlionio dailė - neatsiejama mano vaikystės dalis. Atsimenu, kai slėpdamos ledus nuo muziejaus prižiūrėtojų, mes su draugėmis eidavom į Čiurlionio dailės galeriją - gi meno mokyklų mokiniams nemokama! O namo eiti dar nesinori... Visada sustodavau prie Žvaigždės Sonatos ir Rex. O ir dabar namie ant sienos kabo „Žvaigždės Sonata“ reprodukcija, nes kažkaip taip turi būti...“ 
Dar besimokydama J. Naujalio meno mokykloje Kaune, Lietuvos Muzikos Akademijoje ir Guildhall School of Music and Drama, Vita koncertavo su daugeliu Lietuvos orkestrų ir solo rečitaliuose. Vita tapo daugelio tarptautinių konkursų laureate. Paskutinius 5-ius metus Vita daug koncertuoja fortepijoniniame duete su savo mokytoju Artur Pizarro. Jie kartu išleido kompaktinę plokštelę su N. Rimskio-Korsakovo kūriniais, įrašė visas Mocarto sonatas 4-ioms rankoms ir Bartoko Sonatą su mušamaisiais BBC Radio3. 
 
Jelena Makarova  

„Kai aš klausausi ar skambinu M. K. Čiurlionio muziką, mane užlieja šilti ir malonūs prisiminimai iš vieno mano gražiausio gyvenimo laikotarpio – vaikystės. Prisimenu savo studijas ir gyvenimą M. K. Čiurlionio Menų Gimnazijoje, gimnazijos bendrabutyje. Tikiu, kad kiekvienam buvusiam 'čiurlioniečiui' Čiurlionio muzika užima ypatingą vietą širdyje, nes jis buvo mūsų neatskiriama muzikinio išsilavinimo ir gyvenimo dalis“. 
Pabaigusi Lietuvos Muzikos Akademiją Jelena tęsė fortepijono studijas Karališkoje Muzikos Akademijoje Londone (Royal Academy of Music). Šiuo metu Jelena Makarova gyvena ir koncertuoja Didžiojoje Britanijoje. Jelena grojo su Anglijos Nacionaliniu Pučiamųjų Orkestru orkestro 40-mečio minėjimo koncerte. Pianistė taip pat atliko rečitalius prestižinėse „Pianists of the World“ serijose St. Martin-in-the-Field, St. James' s Piccadilly bažnyčioje, Chelmsford ir Bristolio katedrose. Jelena taip pat dėsto fortepijoną kaip THAMES (Tower Hamlets Art and Music Educational Services) atstovė. 
 
Marija Verbaitė  

„Mane užplūsta šilti jausmai besiklausant ir atliekant M. K. Čiurlionio muziką nes aš ją tiesiogiai susieju su savo vaikyste Lietuvoje bei su visais artimais žmonėmis iš to laikotarpio. Nuostabu  matyti, kad praėjus 100 metų nuo šio talentingo kompozitoriaus mirties, jo kūryba yra vis dar labai vertinama. Kaip ir dauguma Lietuvos piliečių, didžiuojuosi būdama tos pačios tautybės kaip šis didysis kompozitorius bei menininkas“. 
Devyniolikmetė Marija Verbaitė jau yra patyrusi pianistė. Ji koncertavo Lietuvoje, Švedijoje, Suomijoje, Danijoje, Vokietijoje, Portugalijoje bei JAV. Marija - kelių tarptautinių konkursų (Mary Smart Concerto Competition, Franz Liszt Competition for young pianists bei Nikolai Rubinstein Competition) laureatė bei yra įrašiusi du CD su įrašų kompanija Sterling. Nuo šio rudens M. Verbaitė studijuoja Karališkoje Muzikos Akademijoje (Royal Academy of Music). 
 
Kamilė Radzvilaitė   
 
„Čiurlionis mano vaikystės ir mokyklos metų neatsiejama dalis. Kiekviena Rugsėjo 1-oji - tai simfoninė poema „Jūra“. Atvykus studijuoti į Londoną jo kūryba tapo dar artimesnė - primena lietuviškai žalias pievas ir miškus - namus. Suteikia jėgų ir įkvėpimo bei padeda išlaikyti savitumą ir identitetą - tokius svarbius kiekvienam muzikui kaip oras ir vanduo“. 
Kamilė baigė Nacionalinę M.K. Čiurlionio menų mokyklą, Jūratės Karosaitės fortepijono klasę. Mokytojai vadovaujant pelnė prizus ne viename tarptautiniame bei respublikiniame pianistų konkurse. 2008-aisiais gavo stipendiją studijuoti  Guildhall muzikos ir dramos mokykloje Londone profesorės Joan Havill klasėje, o nuo šių metų mokosi pas vieną ryškiausių britų pianistų - Charles Owen. Kamilė koncertuoja Lietuvoje ir užsienyje kaip solo atlikėja bei kamerinių ansamblių sudėtyje. 
 
Rimantas Vingras  
 
„Kuo labiau gilinuosi į M.K. Čiurlionio kūrybą, tuo ji atrodo didingesnė ir įspūdingesnė. Ne kartą stebėjausi jos užmoju, drąsa ir naujoviškumu. Kitas įspūdingas dalykas yra tas, jog Čiurlionio kūryba turi jėgą sutelkti žmones ir šis fortepijoninis maratonas yra tik dar vienas šio fakto patvirtinimas. Mano Čiurlionio pažinimas prasidėjo taip: mokiausi Čiurlionio meno mokykloje, gyvenau bendrabutyje, įsirėminau ir pasikabinau ant sienos vieno Čiurlionio darbo reprodukciją. Pamenu, jog mokytojai mums surengė eksursiją į Kauną, pasižiūrėti Čiurlionio orginalų. Parvažiavau iš tos ekskursijos, grįžau į bendrabutį, žiūriu į savo pasikabintą reprodukciją, o ji, pasirodo, aukštyn kojom kabo". 
Rimantas Vingras mokėsi M.K. Čiurlionio meno mokykloje, baime Maskvos konservatoriją, dirbo Cincinnati Universiteto parengiamajame skyriuje JAV, nuo 2005 metų gyvena Londone, kur yra aktyvus kaip pedagogas ir atlikėjas. 
 
Aleksandra Myslek  
 
„Mano geriausia draugė yra iš Lietuvos. Iš jos ir sužinojau apie Čiurlionį. Pradžioje domėjausi jo tapyba, vėliau ir muzika. Ne visų kompozitorių kūryba yra žinoma daugeliui, tad man smalsu pažinti naujus, gal kiek mažiau dėmesio sulaukusius kūrėjus. Buvau sujaudinta sužinojusi, jog Čiurlionis, kurio muzikoje ir tapyboje tiek daug jausmo ir kūrybiškumo, studijavo mano gimtajame mieste – Varšuvoje. Pažindama jo kūrybą įsitikinau, kad susidūriau su nepaprastai talentingu kompozitoriumi, kuris nenuilsta stebinti muzikinių idėjų savitumu ir sudėtingumu. Čiurlionio savitas, žavus ir nelengvai perprantamas kompozicinis braižas atveria galimybę jo muziką interpretuoti labai asmeniškai, bet kartu reikalauja ir savitvardos. Tai neįkainojama“. 
Aleksandra Myslek studijuoja Londono Karališkoje Muzikos Akademijoje pas profesorių Christopher Elton. Ji - Sidney Kenneth Brindle stipendijos laimėtoja. Aleksandra yra koncertavusi Anglijoje, Prancūzijoje, Vengrijoje. 2009-ųjų kovo mėnesį pianistė debiutavo Lenkijos Radijo Lutoslawskio koncertinėje studijoje.
 
Morta Grigaliūnaitė  
 
„Mikalojaus Konstantino Čiurlionio kūryboje nerandu suvaidintų emocijų. Nostalgiška, paslaptinga, nuoširdi ir, svarbiausia, artima - tokia man yra ši muzika, kuri visada yra kažkur šalia, savo skambesiu primindama apie tai, kas brangu ir tikra.“ 
Morta Grigaliūnaitė fortepijonu pradėjo groti Pasvalio muzikos mokykloje, vėliau mokslus tęsė M. K. Čiurlionio menų mokykloje, Perselio muzikos mokykloje Anglijoje. Šiuo metu Morta tobulinasi pas profesorių Hamish Milne Karališkojoje muzikos akademijoje Londone. Morta yra įvairių tarptautinių ir respublikinių konkursų laureatė, grojo su Lietuvos kameriniais ir simfoniniais orkestrais, koncertavo Lietuvoje, Latvijoje, Prancūzijoje, Šveicarijoje, Belgijoje, Azerbaidžane ir JK. Kaip solistė ir kamerinės muzikos atlikėja pasirodė Wigmore Hall Londone, M. Rostropovičiaus labdaros ir paramos fondo organizuojamuose koncertuose Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje bei Jungtinių Tautų Rūmuose Ženevoje surengtame koncerte skirtame Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 20-mečio progai paminėti.  
 
Martyna Jatkauskaitė  
 
„Čiurlionio muzika man primena mano pirmuosius pasirodymus. Man buvo apie dešimt metų. Vis dar prisimenu kiemelį, kvepiantį pražydusių obelų žiedais. Medinis namukas, persmelktas brangios istorijos. Publika už atviro lango lauke, susėdę ant suoliuko, klausosi muzikos garsų, kurie liejasi iš jaunųjų muzikantų rankų. Neužmirštama patirtis - Druskininkuose, Čiurlionio namelyje“. 
Martyna, laimėjusi Baltijos šalių stipendiją, tęsė studijas Guildhall Muzikos ir Dramos mokykloje Londone. Martyna yra daugelio tarptautinių konkursų prizinių vietų laimėtoja: aukso medalis prestižiniame Guildhall konkurse, G.Thymis konkurse Graikijoje, Citta di Cantu Italijoje. Pianistė atliko rečitalius žymiausiose Londono koncertų salėse - Wigmore Hall, Royal Festival Hall, Cadogan Hall. 
 
Mikalojaus Konstantino Čiurlionio fortepijoninės muzikos maratonas 
St Giles’ Cripplegate, Fore Street, Barbican, Londonas EC2Y 8DA 
Metro: Barbican 
Lapkričio 19 d., šeštadienį, 19 val. 
Bilietai: £10, juos galima įsigyti prieš renginį. 
 

Raktažodžiai: PianinasmuzikaMartyna Jatkauskaitė

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta