Rugpjūčio 7, 2015
Penktadienio vakarui: Ariba Tequila!
Nerijus Kalinskas
Iš tekilos gaminamas ir vienas populiariausių kokteilių - margarita. © Flickr nuotr.

Tekila dažnai asocijuojasi su klubininiu gyvenimu. Ji geriama, kai norima atgauti jėgas, palaikyti pokalbį arba susirasti  naujų draugų. Iš tikrųjų, ji suteikia trumpalaikį energijos antplūdį bei puikiai tinka per vakarėlius. Londone dirbantis barbenas Nerijus Kalinskas „Londonietei” ne tik papasakos įdomių faktų apie tekilą, bet ir išmokys, kaip su ja pasigaminti vieną kitą kokteilį.

Autoriaus nuotr. Autoriaus nuotr.

Dauguma žmonių galvoja, kad tekila yra gaminama iš kaktusų. Tai - netiesa. Jai pagaminti naudojamos distiliuotos agavos šerdies sultys.Tekilos pavadinimas kilo nuo Tekilos miesto Meksikoje. Paprastai ji turi 35-55 proc. alkoholio tūrio ir skirstoma į keturias rūšis.

Blanco

Autoriaus nuotr. Autoriaus nuotr.

Labiausiai paplitusi, jaunos nebrandintos skaidrios tekilos rūšis. Išpilstoma į butelius praktiškai iškart po distiliacijos. Gali būti dviejų rūšių: prieš išpilstymą trumpai palaikoma nerūdijančio plieno induose arba ne ilgiau nei 30 dienų palaikoma dideliuose ąžuolinėse statinėse. Jei ant etiketės rasite užrašą 100 proc. agava, atminkit, jog ši jauna tekila bus stipresnė ir skanesnė. Paprastai geriama užberiant druskos ant išorinės delno pusės ir tos pačios rankos pirštais laikant griežinėlį citrinos. Tada lyžtelima druskos, užsiverčiama taurelė, krimstelima citrinos.

Joven

Iš esmės ta pati blanco, tačiau pagardinta priedais ir kvapniosiomis medžiagomis. Tokia tekila atrodo labiau išlaikyta ir suminkština aštroką blanco skonį. Dėl tamsesnės tekilos spalvos kartais ši rušis pavadinama suave ar oro (auksinė). Išgaunamos auksinės spalvos paaiškinimas – karamelė ir esencijos su ąžuolo natomis. Tokia tekila gaminama eksportui, tačiau ji prastesnė nei šimtaprocentinė agava. Geriama su apelsino griežinėliu, apibertu cinamonu.

Reposado

Ši tekila nuo 2 iki 12 mėnesių išlaikoma ąžuolinėse statinese. Meksikoje ši rūšis užima 50 proc. visos tekilos rinkos. Tos kompanijos, kurios reposado rūšies išlaikymui vietoje jau naudotų statinių ima naujas, nori suteikti tekilai minkštumo greičiau, o kelis kartus panaudotas statines vėliau naudoja anejo rūšies brandinimui.

Anejo

Ši tekila 200 litrų statinėse bręsta ne mažiau nei 12 mėnesių. Laikoma, jog optimalus išlaikymas - 4-5 metai. Šios rūšies tekila būna dar tamsesnė nei reposado. Anejo rūšies brandinimui naujos statinės nėra naudojamos, mat jos tekilai suteikia per stiprų medienos skonį.

Extra anejo

Nuo 2006 metų tokia tekila privalo būti brandinama ne mažiau nei 36 mėnesius. Toks išlaikymas gėrimui suteikia turtingą skonį ir aromatą su ryškiai išreikštomis vanilės, prieskonių ir karamelės natomis. Tokios tekilos kaina labai priklauso jos amžiaus ir kokybės.

Siūlau pasigaminti vieną populiariausių koktelių su tekila - Margaritą. Ji gali būti arba originali, arba - vaisinė.

ORIGINALI MARGARITA

Autoriaus nuotr. Autoriaus nuotr.

Tekila - 35ml

Triple Sec (arba Countrau) 20 - ml

Šviežios laimo sultys - 20ml

Jums prireiks plaktuvo (šeikerio), ledo kubelių bei truputėlio druskos. Įdėkite 3-4 ledukus į plaktuvą, supilkite gėrimus ir gerai suplakite.

Taurės kraštus sudrėkinkite atpjautu laimo griežineliu ir apibarstykite druska. Supilkite jau suplaktą Margaritą į taurę. Taurę dekuoroti galite pagal savo fantaziją, bet klasikinis būdas - su laimo griežineliu. Toks dekoravimo būdas yra ne šiaip sau išgalvotas, jis turi reikšmę: jei darote kokteilius ne tik sau, bet ir draugams ir nežinote, ar jie mėgsta su druska, ar be jos, jie gali su laimo skiltele nusivalyti druską. Arba galite padruskinti tik pusę taurės, tokiu budu įtiksite bet kuriam Margaritos mėgėjui.

Tekilos yra labai daug rūšių, bet turbūt geriausia – „Patron”. Norintiems išbandyti kažką naujo „Mezcal con Gusano”, kuri geriama ir užsikandama tikra drugelio lerva.

Autoriaus nuotr. Autoriaus nuotr.

Raktažodžiai: Nerijus KalinskasMargaritaKokteilisRecepti

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai