Lapkričio 17, 2014
6 lengvai prieinami maisto produktai energijai ir sveikatai
Deimantė Rapalytė, sveikogyvenimobudas.blogspot.co.uk
Jūsų lėkštėje turėtų būti bent vienas iš šitų gerųjų maisto produktų. © Flickr nuotr.

Gera sveikata ir energija labai priklauso nuo to, ką valgome ir geriame. Ir tai – ne mitas. Mokslininkai teigia, kad subalansavus mitybą ir įtraukus į ją kuo mažiau apdoroto, o daugiau šviežio, vitaminais ir antioksidantais aprūpinto maisto, galima itin pagerinti sveikatą.

Šie šeši maisto produktai padės jums užtikrinti puikią savijautą:

Obuoliai – sveikatos ir grožio šaltinis. Švieži obuoliai turi daug vitamino C, kuris yra natūralus antioksidantas ir saugo organizmo ląsteles. Obuoliai aktyviai mažina cholesterolio kiekį kraujyje, stiprina imuninę sistemą ir padeda palaikyti stabilų cukraus lygį kraujyje.
Riešutai yra labai maistingi ir ypač naudingi žmogaus organizmui. Juose gausu fosforo, kalcio, kalio, vario, magnio, jodo, seleno. Riešutai turi vitaminų B ir E, kurie stiprina mūsų plaukus ir gerina odos būklę. Dėl juose esančių maistinių medžiagų riešutai taip pat labai svarbūs smegenų veiklai.

Flickr nuotr. Flickr nuotr.

Mėlynės – ne tik skanios uogos, bet ir tikras jaunystės bei sveikatos eliksyras. Mėlynių uogos ypatingai vertinamos dėl jose esančių fenolių antocianų, kurie saugo akies lęšiuką, stabdo kataraktos vystymąsi, taip pat pagerina tinklainės ir regos nervo mitybą. Karotinas ir vitaminas C palaiko kraujagyslių elastingumą, B grupės vitaminai dalyvauja nervinių ląstelių metabolizme, o vitaminas A gerina odos, plaukų, nagų būklę.

Flickr/Juan Maceira nuotr. Flickr/Juan Maceira nuotr.

Špinatai – tikras energijos šaltinis. Jie turi daug vitaminų A ir C, taip pat magnio. Ši daržovė stiprina imuninę sistemą, o joje esantis beta karotenas ir liuteinas labai padeda regėjimui. Špinatuose esanti geležis, ypač chlorofilas, savo chemine sudėtimi labai panaši į hemoglobiną, todėl ši daržovė labai naudinga sergantiems mažakraujyste.

Flickr/Danniela Segura nuotr. Flickr/Danniela Segura nuotr.

Riebios žuvys, pavyzdžiui, lašišos, turi daug Omega-3 riebalų rūgščių, dėl kurių ląstelių sienelės būna lanksčios, pralaidžios, tad į jas gali patekti svarbių maisto medžiagų. Šios rūgštys yra nepamainomos mažinant uždegiminius procesus, gerinant smegenų veiklą bei koncentraciją.

Flickr/Timothy Vollmer nuotr. Flickr/Timothy Vollmer nuotr.

Labai svarbu užtikrinti, kad aprūpinate savo organizmą vandeniu, kuris yra pagrindinis ląstelių energijos šaltinis ir  rišančioji ląstelių medžiaga. Vanduo skaido ir tirpina į organizmą patenkančias maisto medžiagas, kartu su deguonimis išnešioja jas po visą organizmą. Vanduo kovoja su infekcijomis, valo organizmą nuo toksinų, palaiko reikiamą hormonų balansą, padeda kovoti su antsvoriu. Aprūpinus organizmą reikiamu vandens kiekiu, oda išlaiko savo elastingumą, plaukai – blizgesį, o nagai – tvirtumą.

Flickr/Mr. TinDC nuotr. Flickr/Mr. TinDC nuotr.
Raktažodžiai: SveikaMaistasGera savaijauta

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai