Rugpjūčio 17, 2017
Mokslininkai senovinį laumžirgį pavadino britų gamtininko Attenborough vardu

Didžiosios Britanijos televizijos laidų apie gamtą žvaigždė David Attenborough (Deividas Atenboras) trečiadienį pagaliau įgijo sparnus: mokslininkai jo vardu pavadino 100 mln. metų senumo laumžirgį.

Grakštus žirgelis, gavęs mokslinį pavadinimą Mesosticta davidattenboroughi, buvo atrastas Mianmaro Kačinų valstijoje, glūdintis kreidos periodo viduryje susidariusiame gintaro gabale. Tais laikais planetoje dar viešpatavo dinozaurai.

Mokslininkai šį britų televizininką ir gamtininką veteraną nusprendė pagerbti už jo seną aistrą žirgeliams, norėdami, kad ir pavėluotai, paminėti jo 90-ąjį gimtadienį, sakoma pareiškime.

„Laumžirgių gintare pasitaiko itin retai“, – sakė Londono Gamtos istorijos muziejaus mokslininkas Edmundas Jarzembowski (Edmundas Jažembovskis), naujos rūšies aprašymo ir oficialaus pavadinimo užregistravimo bendraautorius.

„Seras Davidas buvo patenkintas, nes ne tik domisi gintaru, bet ir yra (laumžirgių apsaugos organizacijos) „British Dragonfly Society“ pirmininkas“, – sakė jis.

Vabzdžiai gintare atsidūrė įklimpę į medžių sakus, kurie vėliau suakmenėjo. Po milijonų metų šie ateiviai iš senovinės praeities gali pateikti nepaprastai vertingos informacijos apie evoliucijos procesus.

Minimas žirgelis buvo aprašytas paleontologijos žurnale „Journal of Systematic Palaeontology“; jis yra itin gerai išsilaikęs, turi visus sparnus.

Platystictidae šeimos, kuriai priklauso naujoji rūšis, atstovų fosilijų gintare randama rečiau nei kitų, sakė pagrindinis tyrimo autorius Daranas Zhengas (Daranas Džengas) iš Nandzingo geologijos ir paleontologijos instituto.

M. davidattenboroughi papildė ilgėjantį gyvūnų, pavadintų minimo BBC laidų vedėjo vardu, sąrašą, kuriame dar yra vabalas straubliukas, žuvis ir pleziozauras. Pastarosios jūrinių dinozaurų grupės atstovai planetos vandenynuose gyveno maždaug prieš 200 mln. metų.

1985 metais sero titulą gavęs D.Attenborough daugiau kaip šešis dešimtmečius keliavo po pasaulį ir pasakojo apie gyvūnų karalystės stebuklus.

Jo dokumentinių filmų seriją „Gyvybė Žemėje“ (Life on Earth) matė daugiau kaip pusė milijardo žmonių. Pastaraisiais metais jis aktyviai dalyvavo kampanijoje, turinčioje atkreipti dėmesį į klimato kaitos keliamą grėsmę.

BNS inf.

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai