Birželio 9, 2011
Buto nuoma Anglijoje
JULIANA MILIUT, 7
© 123RF
Lietuvoje būsto nuoma labiausiai paplitusi studentų tarpe, tačiau Anglijoje niekas nesistebi, jei keturiasdešimtmetį peržengęs, vidutinis šalies gyventojas vis dar renkasi šį variantą: butus, namus ar kambarius nuomojasi ir šeimos, ir vienišiai, studentai ir profesionalai. Nuoma nesukelia galvos skausmų dėl finansinių įsipareigojimų bankams, keičiantis darbui galite persikelti gyventi arčiau darbovietės, nereikia rūpintis remontu. Esate laisvas ir nepriklausomas. Jei ir jūs planuojate nuomotis butą ar namą  - šie patarimai tikrai pravers. 
 
Biudžetas 
Prieš pradėdami paieškas, paskaičiuokite, kiek daugiausiai galite sau leisti mokėti už būstą per mėnesį, ne per savaitę, kad neapsigautumėte. £250 per savaitę, yra ne £1000, o £1083 per kalendorinį mėnesį. Mėnesinis nuomos mokestis apskaičiuojamas labai paprastai: savaitės mokestį reikia padauginti iš 52 (savaičių skaičiaus metuose) ir gautą sumą padalinti iš 12 (mėnesių skaičiaus metuose). Reikia neužmiršti, jog dauguma atveju, taip pat  turėsite savarankiškai mokėti komunalinius (utility bills) ir savivaldybės (council tax) mokesčius, kurių dydis priklausys nuo gyventojų skaičiaus, rajono, būsto vertės. Tad jei svajojate apie bohemišką Notting Hill'ą, pagalvokite, ar tikrai galite tai sau leisti ir gyvenimo džiaugsmo vėliau neims slėgti finansiniai sunkumai.  Už vieno, dviejų kambarių būstą, priklausomai nuo rajono ir siūlomų priedų (pvz. sodas, garažas, parkavimas), teks pakloti apie £700 - £1200 per mėnesį. Londonas, pagal metro žemėlapį, skirstomas į zonas. Tad kainos dažniausiai mažesnės 4, 5, 6 zonose ir atitinkamai didėja artėjant link centro. Beje, tolimesnės zonos tik atrodo už jūrų mylių, tačiau daugelis londoniečių nuoboduliui išblaškyti ima į rankas knygas, įsijungia ausinukus ir renkasi ilgesnes keliones traukiniais, bet nuomą sostinės priemiesčiuose – tolimesniuose rajonuose nuoma dažnai pigesnė ir galima rasti atokių, jaukių gatvelių, kur ramybės nedrumsčia nuolatinis miesto triukšmas.

Komunalinės paslaugos (utility bills) 
Už komunalines paslaugas (dujos, vanduo, elektra) dažniausiai tenka mokėti papildomai. Nebent sutartyje bus įrašyta, kad visi mokesčiai įskaičiuoti į nuomos kainą. Keturių asmenų šeima už komunalines paslaugas, priklausomai nuo gyvenamosios vietos, moka apie £200 - £250 per mėnesį.  Išsinuomojus būstą komunalinių paslaugų tiekėjai jau būna nurodyti, tačiau jei susitariate su agentūra ar šeimininku – tiekėjus galite pasirinkti patys. Su elektra, dujomis, vandeniu susijusias paslaugas Anglijoje tiekia nemažai kompanijų, kurios visos įrodinėja, kad yra geresnės už kitas. Padėti šiuo atveju gali pažįstamų, draugų rekomendacijos arba vadinamieji palyginamieji tinklapiai (comparison websites): jums tereikia įvesti reikiamus duomenis ir automatiškai paskaičiuojama, kuri kompanija būtent jums kainuotų pigiausiai. Kaip bebūtų, tinklapiai ne visuomet teisūs ir kartais galutinė suma priklauso nuo namo tipo, vamzdynų ir panašiai. Populiariausi, paslaugų ir prekių kainas lyginantys tinklapiai: http://www.uswitch.com/, http://www.switchgasandelectric.com/, www.moneysupermarket.com, http://www.gocompare.com/, http://www.confused.com/. Vieni žinomiausių komunalinių paslaugų tiekėjai Anglijoje - British Gas, E.ON, Npower, Severn Trent Water.

Savivaldybės mokestis (council tax) 
Kitas mokestis, kurio nereikėtų pamiršti -  council tax. Jį turite mokėti tol, kol gyvenate bute ar name. Tai privalomas gyventojų mokestis už savivaldybės teikiamas paslaugas: šiukšlių išvežimą, gatvių apšvietimą, policijos apsaugą. Priklausomai nuo savivaldybės ir nuo būsto vertės (ne nuo dabartinės, bet nustatytos 1991 metais balandžio 1 dieną) mokestis gali siekti £80 - £200 per mėnesį. Pagal 1991-aisiais nustatytą vertę būstas Anglijoje skirstomas į aštuonias kategorijas ir žymimas raidėmis nuo A iki H (valuation bands). Kategorijos skiriasi Velse ir Škotijoje. Kokiai kategorijai priklauso būstas galite sužinoti įvedę duomenis (pašto kodą, adresą) Council Tax Valuation interneto puslapyje: http://www.xmarks.com/site/www.voa.gov.uk/cti/InitS.asp. Nuolaidų ir lengvatų savivaldybės mokesčiui gali tikėtis studentai, pensininkai, bedarbiai ar mažai uždirbantys, invalidai.  
 
Nuomos agentūros 
Kreipdamiesi į patikimas, žinomas agentūras būsite užtikrinti dėl savo pinigų saugumo ir sutaupysite laiko: jums nereikės peržiūrinėti skelbimų, ieškoti, skambinti. Agentūros turi nekilnojamo turto bazes ir iškart gali pasiūlyti ką nors tinkamo jūsų biudžetui.  Rimtose agentūrose dokumentų tvarkymas kainuos nemažai (vienkartinis administracinis sutarties mokestis nuomos agentūrai dažniausiai svyruoja nuo £100 iki £300), tačiau bus laikomasi teisinių reikalavimų, gausite kokybiškas paslaugas.  Nuomos agentūrai teks pateikti visus reikiamus popierius. Jūsų tapatybę įrodančius dokumentus: pasą, tapatybės kortelę. Gyvenamą vietą patvirtinančius: britiškas vairavimo teises, komunalinių, ryšio paslaugų ar banko sąskaitas, darbdavio laišką, patvirtinantį jūsų gyvenamą vietą. Taip pat reikės bent trijų mėnesių pajamų įrodymo: banko sąskaitų, darbdavio laiško, atlyginimo ir mokesčių atskaitymo lapelių (payslips). Agentūros reikalaus bent dviejų rekomendacijų kiekvienam pasirašančiam nuomos sutartį. Lengviau bus ne pirmą kartą būstą nuomojantiems ir rekomendacijas turintiems asmenims - nebereikės įrodinėti, jog sąžiningai mokėjote nuomą bei tinkamai prižiūrėjote būstą. 

Tiesioginė nuoma 
Agentūros – patikimiau ir greičiau, bet brangiau. Jos žino būstų vertes, rajonų privalumus, tad nėra jokių šansų geroje vietoje, puikų būstą išsinuomoti pigiau nei bendra rinkos vertė. Turintiems laiko ir valios būsto patariama ieškotis patiems. Kai kurie nekilnojamo turto savininkai (landlord) atsisako agentūrų paslaugų ir su potencialiais nuomininkais bendrauja tiesiogiai. Sėkmei nusišypsojus, galite sutikti egzotišką Tailandą įsimylėjusi vienišių, kuris Anglijoje tik svečias, o savo buvusį namą gan pigiai siūlo išnuomoti tvarkingiems, patikimiems gyventojams.   Skelbimų internete ir spaudoje peržiūros atima nemažai laiko. Be to, nuomojantis tiesiogiai iš landlord'o turite būti atidesni, akylesni. Išsiaiškinkite kiekvieną sutarties detalę, pasitarkite su specialistais, įsitikinkite, kad nepakliuvote į apsišaukėlių pinkles. Karts nuo karto pasirodo istorijos, kad tik pervedęs užstatą į apsišaukėlio sąskaitą žmogus sužino, kad namas ar butas jam net nepriklauso, o jis tiesiog pasinaudojo šeimininko atostogomis ir būsto ieškančių naivumu. Būsto nuomos skelbimų rasite antradieniais, ketvirtadieniais ir šeštadieniais išeinančiame laikraštyje Loot ir, žinoma, internete.

Užstatas (deposit) 
Būkite pasiruošę agentūrai ar šeimininkui sumokėti užstatą, kurį atgausite išsikraustę iš namo ar buto, sutarčiai pasibaigus, jei laikėtės visų susitarimo punktų.  Dažniausiai prašomas užstatas prilygsta vieno mėnesio arba kelių savaičių nuomos sumai. Anglijoje galioja nuomininko užstato už būstą apsaugos įstatymas (tenancy deposit protection (TDP) scheme). Jis apsaugo ir gina abiejų pusių interesus, tačiau ši programa ypač naudinga nuomininkams. Pagal naujausius įstatymus, užstatas yra sumokamas į atskirą agentūros ar landlord'o banko sąskaitą ir niekas neturi teisės ir galimybių panaudoti šių pinigų, kol nuomininkai nenusprendžia išsikelti iš nuomojamo būsto. Tad jei nepadarėte jokios žalos būstui – užstatą privalote atgauti. Iškilus nesutarimams kreipkitės į advokatą ar piliečių konsultavimo biurą (Citizens Advice Bureau): ši įstaiga teikia informaciją apie dažniausias problemas, su kuriomis susiduriama nuomojantis. 

Tu moki, aš gyvenu 
Patogiausia ir pigiausia Anglijoje nuomotis kelių kambarių būstą su gerais pažįstamais ar draugais. Tarkim, jei dvi poros nuomojasi padorų dviejų kambarių butą  už £1200 per mėnesį, tai kiekvienam per mėnesį nuoma kainuoja £300 (be mokesčių). Ir nebrangu, ir smagu (prisiminkite kino filmą Draugai (Friends). Žinoma, gyventi drauge nelengva ir reikia stengtis, kad bičiulystės nesugadintų neplauti indai ar pykčiai dėl ne vietoje išmėtytų daiktų. Patarimas: gerbti vieniems kitus, sudaryti tvarkaraščius, kas kada atsakingas už švarą namuose, dalintis išlaidas už buities priemones ir svarbiausia – kalbėtis, tartis, išsakyti savo abejones ar nuoskaudas. Gal jūsų draugas net nenutuokia, kad jau kelintą savaitę jums akis užkliūną už rytais neišplaunamo kavos puodelio? Juk žmonės skirtingi, tad nereikia pyktis dėl menkniekių. Nuomotis butą ar namą vienam dažniausiai per brangu. Bet galite rinktis kambarį tvarkingame name iš patikimo savininko. Kambarius Anglijoje nuomojasi daugelis profesionalų, kurie dar nesukūrė šeimos ir kuriems tereikia stogo virš galvos.    Pragyvenimas Anglijoje -  ne pigus malonumas, tad ieškant būdų kaip sutaupyti vieną kitą svarą labai paplito nuomos būdas - tu moki – aš gyvenu. Apsukresni ir geriau su įstatymais susipažinę žmonės išsinuomoja erdvų, kelių miegamųjų namą ir tuomet jau atskirus kambarius pernuomoja kitiems. Tokie apsukruoliai nusižengia nuomos sutarčiai ir rizikuoja neatgauti užstato, mat dažniausiai sutartyje yra nurodyta, jog pernuomoti būstą draudžiama. Sakytume, kas tame blogo? Galbūt ir nieko, jeigu jūs sutinkate mokėti nuomą už svetimus žmones ir neturėti jokių garantijų. Juk viskas vyksta labai paprastai. Paskaičiuokime. Keturių miegamųjų kambarių namas vidutiniame rajone kainuoja apie £1200. Su mokesčiais bendra suma sieks £1400 per mėnesį. Už vieno kambario nuomą bus prašoma vidutiniškai £100 per savaitę. Bendra gaunama suma už tris kambarius per mėnesį sudarys visą būsto nuomos kainą. Oficialiems namo nuomininkams gyvenimas erdviame name su sodu, kuriame jie gali diktuoti savo taisykles tekainuos porą šimtų svarų per mėnesį, o kartais ir nieko. Šaunu, tiesa? Taigi, gerai pagalvokite, ar norite išlaikyti svetimus žmones, juolab, kad bet kurią dieną jūs galite būti išprašyti į gatvę. Nuomos sutarties tokie pernuomotojai pasiūlyti negali, todėl neturi jokių įsipareigojimų prieš žmones, kuriuos priima gyventi į savo namus. 
 
Žinokite savo teises
  • Jūsų teises ir pareigas nustato nuomos sutartis (tenancy agreement). Būtinai jos reikalaukite iš landlord'o ar agentūros, o jei jos galiojimo laikas pasibaigė – pratęskite. Taip pat neužmirškite, kad sutartis turi galioti teisiškai, tad jei nuomojatės iš neaiškios agentūros ar privataus asmens į pagalbą pasitelkite advokatą ar specialistą. Naudingas tinklapis – http://www.tenant-agreement.co.uk/. Čia jums gali paruošti profesionalią nuomos sutartį už £10.
  • Jei mokate už vieną ar kitą paslaugą agentūrai ar šeimininkui – reikalaukite raštiško patvirtinimo.
  • Būsto savininkas privalo užtikrinti, kad gyvenamojo būsto būklė būtų tinkama. Tad jis privalo sumokėti už būtiną remontą (pvz. prakiuro stogas, neveikia šildymas, vanduo).
  • Būsto savininkas privalo užtikrinti saugumą, tad tokia įranga, kaip vamzdžiai, dujos privalo būti tikrinami profesionalaus inžinieriaus mažiausiai kartą per metus.

  • Būsto savininkas neturi teisės įeiti į jūsų nuomojamas patalpas iš anksto apie tai nepranešęs (raštiškas įspėjimas (notice) turi būti pateikiamas  mažiausiai prieš 24 val.).
  • Būsto savininkas privalo gražinti užstatą, jei laikėtės visų sutartyje numatytų sąlygų (laiku atsiskaitėte už nuomą, mokėjote mokesčius, nepadarėte žalos būstui, palaikėte tvarką). Jei neatgaunate užstato, į teismą paduokite ne agentūrą, bet būsto savininką – jis atsako už užstatą.
  • Pagal 2007 metais, balandžio 6 dieną įsigaliojusį įstatymą užstatas privalo būti saugomas atskiroje banko sąskaitoje ir neliečiamas. Už neapsaugotą užstatą savininkui gali tekti sumokėti tris kartus už deposit'ą didesnę kompensaciją.
  • Gera idėja išsikraustant iš būsto nufotografuoti, kokiame stovyje jį paliekate. Fotografuokite šalia padėję laikraštį su matoma dienos data. Taip niekas negalės jūsų apkaltinti, kad palikote būstą netvarkingą ar nuniokotą.
  • Patikrinkite, ar nekilnojamojo turto būklė, jame esantys baldai ir įranga teisingai surašyti inventoriaus sąraše.
  • Būsto savininkas negali reikalauti dalies užstato jei, pavyzdžiui, nuomojatės būstą keturis metus ir susidėvėjo kilimai, reikia perdažyti sienos. Tai vadinama Fair Wear & Tear, t.y. būklė pasikeičia laikui bėgant, o ne dėl jūsų kaltės.
  • Prieš pasirašydami sutartį jūs turite teisę per agentūrą ar tieisogiai reikalauti namo šeimininko iki jums įsikeliant į nuosavybę sutvarkyti pastebėtus defektus, trūkumus. 
  • Jei būstą nuomojatės per agentūrą, esant reikalui, ji privalo nurodyti namo savininko duomenis (adresą, telefoną).  
 
Šiuose interneto tinklapiuose pateikiami nekilnojamo turto agentūrų ir privačių asmenų skelbimai: 
http://www.gumtree.com/flats-houses/london 
http://www.vivastreet.co.uk/ 
http://www.rightmove.co.uk/ 
http://www.intolondon.com/ 
http://www.zoopla.co.uk/ 
http://www.nestoria.co.uk/ 
http://www.primelocation.com/ 
http://www.findaproperty.com/ 
http://www.ukpropertyshop.co.uk/ 
http://www.london-property-finder.co.uk/ 
http://www.globrix.com/ 
http://www.martinco.com/ 
http://www.lettingweb.com/ 
http://www.lettingaproperty.com/ 
http://www.look4aproperty.com/ 
http://www.where2let.com/ 
 
Jei ieškote kambario nuomai: 
http://www.spareroom.com/ 
http://uk.easyroommate.com/ 
 
Lietuviški skelbimai: 
www.londoniete.lt/skelbimai 
 
Naudingi adresai ir nuorodos 
Terminų žodynėlis 
  • Council tax – savivaldybės mokestis 
  • Utility bills – mokestis už komunalines paslaugas 
  • Council house - socialinis būstas 
  • Tenancy agreement - nuomos sutartis 
  • Deposit - užstatas 
  • Council Tax benefit – pašalpa konsuliniams mokesčiams sumokėti     
  • Landlord - nekilnojamo turto savininkas 
  • Tenant - nuomininkas 
  • Government - vyriausybė    
  • Rights and obligations - teisės ir pareigos 
  • Estate agency – nekilnojamo turto agentūra 
  • Letting agency – nuomos agentūra 
  • Housing advice service - būsto konsultacijos tarnyba 
  • Soul Tenancy - viso namo ar buto nuoma 
  • Flat /House share – namo ar buto  nuomos dalybos 
  • Studio flat – vieno kambario butas, kuriame yra ir virtuvė, ir miegamasis. Viskuo naudojasi tik buto gyventojas 
  • Bedsit – dažniausiai tai reiškia miegamąjį. Jei nuomositės 'bedsit', vonia, tualetu, virtuve dalinsitės su kitais gyventojais (lietuviškas atitikmuo - bendrabutis)  
  • Lodging - kambario nuoma bute, kur gyvena ir jo šeimininkas



Straipsnio komentarai

  • http://uk.easyroommate.com/south-east/essex/colchester/colchester-flatshare/listings/l
    http://www.spareroom.co.uk/flatshare/?search_id=195304097&
    7. margarita // Spalio 12, 2014 // 11:37
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • jei jums reikia gauti turtingas, o taip pat jūsų vyras ar moteris susisiekti su manimi dėl [email protected].
    6. Greatgumbala // Spalio 18, 2012 // 20:43
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • Issamus straipsnis bei informacija puiki tiems, kurie nori nuomotis. Tokios kainos istikruju ir yra. Taciau daug zmoniu nori gauti nuomotis pigiai. Daug kas galvoja, kad mokesciai yra iskaiciuoti i nuoma. Nereikia maisyti buto bei viso namo nuomos tik su kambario nuoma.
    5. Jonce // Gegužės 14, 2012 // 12:57
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • turetu buti Sole Tenancy.. rasybos klaida
    4. mamba // Kovo 9, 2012 // 18:58
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • Nuostabus straipsnis. Tikrai pagelbės migruojant į Angliją. Dėkui
    3. Mantas // Vasario 27, 2012 // 16:21
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • Edita, ne komunaliniu, o 'pašalpa konsuliniams mokesčiams sumokėti '-viskas teisingai ;)
    2. As // Birželio 21, 2011 // 23:47
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • Council tax benefit nera komunaliniu mokesciu pasalpa. Blogai isversta i lietuviu kalba.
    1. Edita // Birželio 10, 2011 // 13:38
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • Council tax benefit nera komunaliniu mokesciu pasalpa. Blogai isversta i lietuviu kalba.
    1. Edita // Birželio 10, 2011 // 13:38
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • Edita, ne komunaliniu, o 'pašalpa konsuliniams mokesčiams sumokėti '-viskas teisingai ;)
    2. As // Birželio 21, 2011 // 23:47
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • Nuostabus straipsnis. Tikrai pagelbės migruojant į Angliją. Dėkui
    3. Mantas // Vasario 27, 2012 // 16:21
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • turetu buti Sole Tenancy.. rasybos klaida
    4. mamba // Kovo 9, 2012 // 18:58
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • Issamus straipsnis bei informacija puiki tiems, kurie nori nuomotis. Tokios kainos istikruju ir yra. Taciau daug zmoniu nori gauti nuomotis pigiai. Daug kas galvoja, kad mokesciai yra iskaiciuoti i nuoma. Nereikia maisyti buto bei viso namo nuomos tik su kambario nuoma.
    5. Jonce // Gegužės 14, 2012 // 12:57
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • jei jums reikia gauti turtingas, o taip pat jūsų vyras ar moteris susisiekti su manimi dėl [email protected].
    6. Greatgumbala // Spalio 18, 2012 // 20:43
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • http://uk.easyroommate.com/south-east/essex/colchester/colchester-flatshare/listings/l
    http://www.spareroom.co.uk/flatshare/?search_id=195304097&
    7. margarita // Spalio 12, 2014 // 11:37
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • Nuostabus straipsnis. Tikrai pagelbės migruojant į Angliją. Dėkui
    1. Mantas // Vasario 27, 2012 // 16:21
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
  • Issamus straipsnis bei informacija puiki tiems, kurie nori nuomotis. Tokios kainos istikruju ir yra. Taciau daug zmoniu nori gauti nuomotis pigiai. Daug kas galvoja, kad mokesciai yra iskaiciuoti i nuoma. Nereikia maisyti buto bei viso namo nuomos tik su kambario nuoma.
    2. Jonce // Gegužės 14, 2012 // 12:57
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
Tokių komentarų nerasta