Gruodžio 12, 2011
Stebuklingos Kalėdos mažiesiems
LONDONIETĖ,
Vaikystė, tai periodas, kada formuojasi žmogaus požiūris į jį supantį pasaulį, ugdosi vertybės, įsisavinamos tradicijos. Pripažinkite, jog daugeliui Kalėdos primena mamos gamintus valgius, eglutę, vakarą, kada visa šeima susėsdavo prie Kūčių stalo. Kiekvienas turime savas tradicijas, papročius, stebuklus, kurie būtent ir yra atkeliavę iš laikmečio, kada buvome vaikais. Tad šį kartą Mamyčių Klube labai šventiška tema - kaip sukurti stebuklingas Kalėdas savo mažiesiems. 
 
Laiškai 
Kalėdų seniui Kalėdos žavi ne tik dovanomis, bet ir pasirengimo šiai šventei procesu. Tad nepamirškite, jog vaikai pirmiausiai svajoja apie barzdotą dėdę su elniu kinkiniu ir dovanas, byrančias iš rogių. Su vaikais parašykite laiškus Kalėdų seniui. Nesvarbu, jog mažiausieji dar patys ir nemoka rašyti, bet būtinai jiems padėkite tai padaryti. Susėskite visa šeima, surašykite savo laiškučius, papuoškite juos piešiniais, įdėkite į voką ir kartu su vaiku eikite išmesti juos į laiškų dėžę. Jūs sužinosite kokie yra vaiko norai, o tuo pačiu kūrybinis procesas vaikui paliks gilų įspūdį. Įtikinama ir tai, jog užklijuotą laišką išmesite į laiškų dėžę, o ne pasidėsite savo stalčiuje. Įmantresnius norus dar galėsite perkalbėti - sakykite, kad senelis tokių brangių dovanėlių šiemet neneša niekam, nes turi išlaikyti savo nykštukų armiją ir elnius. Galima paaiškinti, jog jums skambino senelis ir prašė neužsakyti dovanos kaip ši, nes nespės jos pagaminti. Jokiu būdu nesakykite vaikui, jog tu buvai negeras, todėl tokių dovanų negausi. Nemenkinkite vaiko elgesio, o kaip tik skatinkite pasitempti, pasakykite, jog kitais metais labai gerų vaikų laukia staigmenos.  
 
Eglutės puošyba 
Nesvarbu, kokią eglutę, gyvą ar dirbtinę turėsite, įtraukite į jos puošybą ir vaikus. Galbūt jus puošiate eglutę Kūčių išvakarėse, o gal tik įpusėjus gruodžiui, bet paaiškinkite vaikui, kad tai yra jūsų šeimos tradicija. Augantis vaikas jau supras, jog būtent tuo metu puošiama eglutė ir galės savarankiškai pasiruošti (pasigaminti žaisliukų, sutvarkyti aplinką).  Žaisliukų gamyba taip pat smagus užsiėmimas visai šeimai. Į procesą gali įsitraukti net patys mažiausieji - su rankų darbo žaisliukais pažaisti gali net ir „metinukai“. Idėjų iš ko pasigaminti žaisliukus gali būti įvairiausių: saldainiai, folija, vata, medžiagos skiautelės, karoliukai. 

Šventinis stalas 
Kūčių ir Kalėdų stalas kvepia ne tik mandarinais, bet ir mamos ruoštais patiekalais. Maisto gaminimas tikriausiai kiekvienai mamai yra šiek tiek varginantis, jei prisijungia ir mažieji. Būkim atviros: po tokių linksmybių lieka gausybė sugadintų produktų, virtuvė atrodo kaip po karo, visur nešvara ir netvarka, o kulinarijos šedevrų nesimato nė iš tolo. Tačiau ko tik nepadarysime dėl savo mylimiausiųjų, tad galvokite tik apie tai, jog jūsų vaikai jums yra svarbesni už bet kokią tvarką. Jokiu būdu neatstumkite vaiko, jeigu jis nori jums padėti. Sugalvokite jam kokį linksmą ir nepavojingą darbelį. Tarkime, galite iš tešlos duoti pagaminti sausainių. Smagu yra kepti ir dekoruoti meduolinį namelį.  
 
Tradicijos 
Kiekvienuose namuose yra savitos švenčių tradicijos. Vieni per Kūčias būtinai kepa bandeles, kiti prie stalo sėda tik sulaukę pirmosios žvaigždės, treti Kalėdų senelio dovanų sulaukia tik po Kalėdinių pusryčių. Nepamirškite, jog maži stebuklai, kaip ir tradicijos šventės metu - labai žavi mažuosius. Sukurkite tradicijas ir jus! Pirmiausiai reikia vaikui išaiškinti, kodėl taip yra daroma. Jeigu ruošiate tam tikrą patiekalą, paaiškinkite, jog taip darydavo ir jūsų mama, jog jūs tikitės, kad ir ji/jis užaugęs nepamirš paruošti šio patiekalo. Taip pat verta sukurti vaikui pasaką, tikėjimą kažkuo stebuklingu. Kalėdų senelis ir jo dovanos jau stebuklingas dalykas. Siūlau pridėti dar keletą atrakcijų: pavyzdžiui, galite iš vakaro padėti prie eglutės stiklinę pieno elniams, kai mažylis nematys, nupilkite pieną, o ryte kartu su dovanomis įvyks ir kitas stebuklas - elniai iš tiesų bus išgėrę pieną! Tokios tradicijos laikykitės kasmet, kad vaikas nepaliautų tikėti stebuklais ir laukti tų akimirkų. 
 
Dovanos 
Dovanos dovanėlės... Visi tėveliai yra prisiklausę keisčiausių mažųjų norų. Tačiau kaip išrinkti vaikui tinkamą? Reikia atkreipti dėmesį į vaiko raidos etapus. Kūdikiui dovanas išrenka tėveliai ir jie žino, ko jam reikia. Vaikui augant, geriau nešvaistyti pinigų ir nupirkti naudingą ir lavinantį daiktą. Nuo 2-3 metų vaikas susidomi įvairiomis dėlionėmis, skirtomis jų amžiui, taip pat knygutėmis, kurios parodo, kaip atrodo tam tikri gyvūnai, daiktai. 4-6 metų vaikai nori pažinti buitį. Todėl tinka tie žaislai, kurie padeda su tuo supažindinti - mergaitėms žaislinės virtuvės, berniukams - žaislinė įrankių dėžė. Taip pat tokio amžiaus vaikams įdomūs tie žaislai, kurie susiję su profesija. Tai gali būti rinkinys mokytojai, daktarui, kareiviui.  7-12 metų vaikas jau turi savo norus ir nuomonę. Bet neskubėkite švaistyti pinigų niekam tikusiems žaislams. Tokio amžiaus vaikas jau gali pats kurti, todėl skatinkite tai. Žaislinis pianinas ir mikrofonas, bei vaikiškų dainelių CD galbūt padės atskleisti vaiko muzikinius gabumus? Molbertas ir dažų paletė gali pabudinti dailininko įgūdžius.  13-15 metų vaikai, o gal geriausiai būtų sakyti paaugliai - seneliu nebetiki ir savo dovanas išsirenka jau parduotuvėje. Bet jeigu nežinote, kas naudinga tokio amžiaus žmogui, siūlau pasidairyti po knygynus. Net jeigu vaikas nemėgsta skaityti, tikriausiai rasite įdomių, spalvingų pažintinių knygų pradedant apie ginklus ir baigiant apie pasaulio stebuklus. Gražaus viršelio knyga ir spalvingos nuotraukos sudomins net didžiausius skeptikus ir suteiks naujų žinių. Taip pat tinkama dovana yra ir bilietai į kino filmą, koncertą, kuponas vasaros stovyklai, krepšinio ar šokių treniruotės.  
 
Nepamirškite, jog vaikus reikia skatinti kurti, pažinti. Stenkitės šventes sukurti patys. Tad geriau šiemet saldainius iškeiskite į lipdukais apklijuotus mandarinus, bananus ar nelabai tobulos formos, bet vaiko rankomis kurtus sausainius. Gražių švenčių!       
  

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai