Lapkričio 13, 2010
Londoniečio knygų lentyną puošusi vaza parduota už £53 milijonus
LONDONIETĖ,
Ji kelis dešimtmečius stovėjo knygų lentynoje ir puošė kuklų namą Šiaurės Vakarų Londone, Pinner. O jos savininkas niekuomet nesužinos, kad £800 svarais apdrausta elegantiška kinietiška vaza, puošta žuvų, gėlių, jūros motyvų ornamentais parduota už 53 milijonus! 
 
Šią savaitę už rekordinę, £53,1 milijonų sumą parduotą 18 amžiaus vazą pastebėjo vienas meno ekspertas po to, kaip mirus savininkui, paveldėtojai amžiną atilsį giminaičio daiktus nusprendė išparduoti vietiniame aukcione. Kalbama, kad šeima tikėjosi gauti daugiau pinigų už lentyną, ant kurios stovėjo vaza. Bet eksponatas nepraslydo pro keramikos eksperto, dirbančio Sotheby’s aukcione, Luan Grocholski akis. „Kai ją pamačiau, negalėjau patikėti savo akimis, maniau, kad tai tiesiog labai aukštos kokybės kopija“, - pasakoja jis. Maždaug po šešių savaičių įvairiausių tyrimų pagaliau paaiškėjo, kad vaza yra originali. Tačiau net tuomet nesitikėta tokios sėkmės.  
 
 
Apie keturiasdešimties centimetrų aukščio vaza  iš karto atkreipė pasaulio kolekcionierių, meno  žinovų ir prekybininkų dėmesį. Jie netruko pastebėti, kad kūrinys pagamintas iš paties brangiausio per visą istoriją prekyboje pasirodžiusio kinietiško porceliano. Tad nenuostabu, kad turtingi aukciono dalyviai aršiai dėl jos varžėsi, o azartiškiausias paklojo  £53, 1 milijonus. 
 
Kaip rašo Daily Mail, vaza apibūdinta kaip neįkainojamas šedevras, vienas vertingiausių meno radinių per 21 amžiaus istoriją ir brangiausiai kada nors aukcione parduotas Azijos kultūros palikimas.   

 
Ekspertai iki šiol suka galvas, kaip ši brangenybė iš aštuoniolikto amžiaus Beidžingo karališkų rūmų atkeliavo į Londono priemiestį. Manoma, kad imperatoriškais antspaudais pažymėta vaza, pagaminta specialiai imperatoriui,  prabangius rūmus paliko devyniolikto amžiaus pabaigoje, kada šalis išgyveno depresijos metus ir skendėjo nusikaltimuose bei vagystėse. Tačiau ar vazą britų keliautojas įsigijo iš nelegalių prekiautojų ar jam ji padovanota apie kūrinio tikrąją vertę nenutuokiančio kino – taip ir liks paslaptis. “Kad tik vaza galėtų kalbėti”, - juokauja aukcionieriai. 
 
Daily Mail žiniomis, vaza priklausė vyriškiui, kuris paveldėjo ją iš dėdės, dažnai keliavusio į Tolimuosius Rytus. Mirus eksponato savininkui, kūrinys, drauge su kitu palikimu atiteko jo septyniasdešimties metų seseriai ir jos keturiasdešimtmečiui sūnui. Ketvirtadienį vakare, šalia West Ruislip metro vykusiame aukcione jie negalėjo patikėti, kad nereikšmingos palikimo dalies kaina nuo kelių tūkstančių šoktelėjo iki £500 000, o vėliau ir iki keliasdešimt milijonų. Per vakarą savo asmenybių nesutikę atskleisti paveldėtojai tapo milijonieriais. 
 
Vazą per savo agentą telefonu įsigijo anonimu panoręs išlikti kolekcionierius iš Kinijos. 
Raktažodžiai: antikvarasmenasaukcionas

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai