Gegužės 21, 2017
Lietuviška meilės istorija Londone: geriausio metų filmo ,,Meistras ir Tatjana” peržiūra bei susitikimas su režisiere Giedre Žickyte
Kadras iš kino filmo „Meistras ir Tatjana“.

Džiaugiamės galėdami pranešti apie pirmąjį „Baltic View“ kino renginį Londone: lietuviško dokumentinio filmo „Meistras ir Tatjana“ peržiūra vyks birželio 14 d., 18:30 Cine Lumiere - Prancūzijos kultūros institute.

Filmo režisierė Giedrė Žickytė dalyvaus renginyje ir atsakys į žiūrovų klausimus. Peržiūra organizuojama kartu su Lietuvos kultūros atašė Jungtinėje Karalystėje Juste Kostikovaite. „Baltic View“ projektas yra dalinai paremtas Lietuvos kultūros ministerijos. Informacinis renginio rėmėjas - žurnalas „Londonietė“.

„Meistras ir Tatjana“  – režisierės Giedrės Žickytės 2014 m. sukurtas dokumentinis biografinis filmas apie legendinį lietuvių fotografą Vitą Luckų. 2015 metų „Sidabrinių gervių“ ceremonijoje filmas laimėjo keturis apdovanojimus, tarp jų – už geriausią metų dokumentinį filmą bei geriausią režisieriaus darbą, o filmo operatorius Audrius Kemežys įvertintas „Sidabrinės gervės“, Lietuvos kinematografininkų sąjungos ir „Ąžuolo“ apdovanojimais. Filmo muziką kūrė vienas žinomiausių kino ir teatro kompozitorių Giedrius Puskunigis bei garsi dainininkė ir muzikos kūrėja Jurga Šeduikytė.

Foto iš Vito Luckaus archyvo. Foto iš Vito Luckaus archyvo.
Foto iš Vito Luckaus archyvo. Foto iš Vito Luckaus archyvo.

Tarptautinė filmo premjera įvyko viename seniausių Europoje Krokuvos dokumentinių ir trumpo metro filmų festivalyje.

Fotografas Vitas Luckus startavo labai ryškiai ir sėkmingai. Tačiau po 1969–ais metais įvykusio reikšmingo pasirodymo Maskvos parodoje, pasirodžius jo apžvalgai tuometinės Čekoslovakijos fotografijos leidinyje „Fotografijos reviu“, visas rusiškasis žurnalo tiražas skandalingai sunaikinamas ir Luckaus darbai pradedami dėti į stalčius. Kodėl? Kuo tarybinei santvarkai neįtiko gyvybingas ir charizmatiškas kūrėjas – ar jis buvo pernelyg laisvas? Impulsyvi, veržli, vitališka Vito asmenybė bei jo originalūs darbai netilpo į oficialiai nustatytus ,,grožio” ir „normalaus gyvenimo“ rėmus. O gal sovietinės sistemos taisyklės buvo tik įrankis siekiantiems susidoroti su talentingu menininku?

Foto iš Vito Luckaus archyvo. Foto iš Vito Luckaus archyvo.

Vitas Luckus gyveno visuomenėje, kurioje oficialiai neegzistavo. Iš vienos pusės jis buvo legendinis ryškus sovietų bohemos traukos centras, o iš kitos pusės - ignoruojamas, draudžiamas, nutylimas. Šioje istorijoje susikauna kraštutinumai - gyvenimas ir mirtis, meilė ir išdavystė, laisvė ir prisitaikymas, viltis ir nusivylimas, tiesos paieškos ir melas… Nuolatinis balansavimas ties pavojinga riba, kurią peržengus baigiasi aistra ir prasideda praradimas.

Praėjo daugiau nei 20 metų. Šiandien šios istorijos liudininkai išsibarstę po visą pasaulį. Filmo kūrėjai seka istorijos pėdomis ir leidžiasi į kelionę, besidriekiančią nuo Vilniaus iki Maskvos, Berlyno, Prahos, kur susitinka su Vito draugais, kolegomis, konkurentais. Pagrindinė kelionės dalis nusikelia už Atlanto ribų – ten dabar gyvena Vito žmona, mylimoji, bendražygė ir mūza Tatjana. Po tragiškos savo vyro mirties ji nebegalėjo likti Lietuvoje ir pabėgo į Ameriką, pasiėmusi judviejų įsidukrintą mergaitę Kotryną, kelias sukneles ir milžinišką Vito darbų archyvą – arti pusės milijonų negatyvų, fotografijų, kontaktų, dienoraščių, užrašų, albumėlių, atspaudų.

Foto iš Vito Luckaus archyvo. Foto iš Vito Luckaus archyvo.
Foto iš Vito Luckaus archyvo. Foto iš Vito Luckaus archyvo.

25 metus tylėjusi, ji atveria mums ne tik duris į savo namų Vašingtone palėpę, kur saugomas unikalus, neišbarstytas, neįkainojamos vertės Vito darbų archyvas, bet ir į paslaptį, kaip dėliojosi talentingo menininko gyvenimas ir kas iš tikrųjų galėjo įvykti tragiškąją 1987-ųjų kovo 16-ąją, nes ji vienintelė visą tą laiką buvo šalia.

Įsigyti bilietus galite čia: cinelumiere.savoysystems.co.uk/CineLumiere

Renginio Facebook: www.facebook.com/events/Meistras ir Tatjana

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai