Liepos 7, 2014
Londoną papuošė suoleliai - knygos
Monika Ivoškaitė, Simona Arnašiūtė
Simona (kairėje) ir Monika siūlo nuotaikingą būdą susipažinti su britų literatūriniu pasauliu.

Nuo liepos 2 dienos Londono gatvėse atsirado net 50 naujų suolelių. Ir tai – visai ne susirūpinimas vasarą miestą užplūstančių turistų pavargusiomis kojomis, o naujas projektas Books about Town, skatinantis nepamiršti skaitymo malonumo.

Naujieji miestą puošiantys meno kūriniai išdėstyti skirtingose vietose, tačiau galite pasirinkti tam tikrus maršrutus, kurie siūlo grožėtis ne tik naujaisiais suoleliais, bet kartu ir vaizdinga Londono aplinka. Jie išdėstyti Greenwich, Bloomsbury, City ir Riversidesrityse ir siūlo nuotaikingą būdą susipažinti su britų literatūriniu pasauliu. Suolelius atpažinsite iš tolo - ryškiai dekoruoti ir išlankstyti knygos forma jie kviečia ne tik prisėsti, bet ir pasidomėti prie miesto puošimo prisidėjusiu menininku, pačia knyga bei jos autoriumi. Tokiu būdu siekiama skatinti žmones skaityti bei tuo pačiu pasidžiaugti, jog, anot apklausų, padaugėjo jaunimo, skaitančio savo malonumui.

Suoleliai mieste puikuosis iki rugsėjo vidurio, o spalio 7-ąją norintieji turės galimybę įsigyti juos aukcione. Gautos lėšos bus skirtos jaunimo raštingumui skatinti. Daugiau informacijos apie šią gražią iniciatyvą galite rasti čia:

Taigi, vos sužinojusios apie šias miesto puošmenas, leidomės į suolelių medžioklę. Prieš jūsų akis – jos rezultatai.

Pirmasis mūsų laimikis – suolelis, skirtas rašytojos, kurios novelės pripažintos perkamiausiomis pasaulyje, Agatha Christie herojui, detektyvui Hercule Puirot. Kol radome Bloomsbury Square Gardens pasislėpusį suolelį, pačios pasijutome kone detektyvėmis. Originali novelės Hercule Puirot and the Greenshore Folly, kurios motyvais puoštas suolelis, versija buvo išleista tik praėjus 60 metų po jos sukūrimo 1954-aisiais. Novelėje pasakojama apie vietą, kurioje gyveno autorė, o sukurta ji buvo paremti vietinei bažnyčiai.

Visai šalia, tame pačiame skvere, prisėsti kviečia paties James Bond suolelis. Jis primena apie bene garsiausią slaptąjį agentą 007, kurio istoriją dar 1953 metais pradėjo rašytojas bei žurnalistas Ian Fleming novele Casino Royale, o vėliau tęsė kiti autoriai. 1962 metais agento nuotykiai virto filmų serija ir tęsiasi iki šiol, kaip viena ilgiausiai ekranuose gyvuojančių istorijų.

Šalia Gordonskvero, bažnyčios pašonėje glaudžiasi suolelis, įamžinęs Oscar Wilde pjesę The Importance of Being Earnest. Ši lėkšta komedija rimtiems žmonėms pirmą kartą žiūrovams buvo pristatyta dar 1895 metais Londono St. James teatre. Pasakojime pagrindiniai veikėjai išsigalvoja netikrus personažus, kad pabėgtų nuo savo socialinių įsipareigojimų, kurie buvo ypač svarbūs Karalienės Viktorijos laikais. Nenuostabu, kad tai tapo viena iš ilgiausiai populiarumą išlaikiusių autoriaus pjesių, nes tema atrodo aktuali ir šiais laikais.

Paskutinis dienos laimikis, lyg būtų sekamas paties detektyvo Sherlock Holmes, slėpėsi Woburn SquareGarden prieblandoje. Anot britų rašytojo ir gydytojo Sero Arthur Conan Doyle, sukūrusio genialųjį seklį, šis gyveno ir dirbo Londono Baker gatvėje, kur dabar įsikūręs Sherlock Holmes muziejus. Negalima pamiršti ir jo kolegos, genialiojo daktaro Watson. Šie herojai taip pat persikėlė į ekranus, juos galima sutikti filmuose ir serialuose apie žymiausią britų seklį (teneįsižeidžia Hercule Puirot).

Būtų labai keista, jeigu mūsų kelionė po britų literatūrinį pasaulį apsieitų be bent vieno mokslinės fantastikos kūrinio. Vis labiau populiarėjanti sci-fi kultūra puikiai dera didmiesčio atmosferoje, taigi visiškai nenuostabu, kad šis, menininko Oliver Dean, suolelis atsidūrė Books about Town sąraše. John Wyndham postapokaliptinis romanas The day of the Triffids skatina reikštis mūsų vaizduotei, juo labiau, kad ir pačioje knygoje veiksmas vyksta būtent Londono gatvėse.

Kitą dieną viena autorių tęsė suolelių paieškas, nes negalėjo praleisti progos įsiamžinti šalia savo mylimos herojės Bridget Jones. Patermoster skvere įsitaisiusi Helen Fielding romanų veikėja, kaip ir visuomet, mąsto apie savo, 30-metį perkopusios vienišės problemas ir viską užrašo dienoraštyje. Iki ašarų prajuokinanti, klystanti, bet niekada nepasiduodanti Bridget tapo viso pasaulio numylėtine: jos dienoraščiai išleisti 40 šalių, parduoda daugiau nei 15 milijonų kopijų. Jos nuotykiai taip pat persikėlė ir į didžiuosius ekranus bei susilaukė ne mažesnės sėkmės, o pačią Bridget įkūnijo garsi aktorė Renée Zellweger padedama Hugh Grant ir Colin Firth.

Kai ant suolelio prisėsti skrenda pati Marry Poppins, praeiti pro šalį tiesiog neįmanoma.

Prie pat St. Paul‘s katedros stovintis suolelis vaizduoja su rytiniu vėju atskrendančią garsiausią britų auklę, kurią dar 1934 metais sukūrė P. L. Travers. Pažįstama ne tik iš knygų, tačiau ir iš filmų bei miuziklų, griežta, bet teisinga auklė mažųjų Jane ir Michael pasaulį kaskart magiškai apverčia aukštyn kojomis. Ech, kaip gera būti vaiku!

Dar vienas suolelis, įsitaisęs visai netoliese, skatina greitai nepalikti magiško vaikystės pasaulio. Į Niekados šalį, kartu su narsiaisiais vaikais Wendy, John ir Michael, kiekvieną kviečią nukeliauti J. M. Barrie herojus Peter Pan. Undinės, vilkai, piratai ir pats kapitonas Hook primins apie pašėlusius nuotykius, o ant suolelio nupiešta Londono panorama kvies į miestą pažvelgti kitomis akimis.

Charles Dickens - vienas ryškiausių britų autorių, pasauliui davęs ne vieną kūrinį, iki šiol cituojamą ne tik į angliškuose, bet viso pasaulio mokykliniuose vadovėliuose. Ne veltui šis suolelis yra vienintelis sukurtas ne profesionalių menininkų, o paprastų mokinių vienoje Liverpool mokykloje. Pačių autorių pavadintas Dickens in Liverpool, kūrinys leidžia pažvelgti į tai, kaip klasikinę literatūrą mato jaunoji karta. Belieka tik džiaugtis, kad vis dėlto - spalvingai, įžvalgiai ir su sveikintinu susidomėjimu.

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai