Lapkričio 22, 2008
Stonehenge paslaptį bando atskleisti statybininkai
IEVA GERČIENĖ, 1
© Miguel Ramirez

Pensijinio amžiaus buvęs statybininkas pareiškia, kad jis tiksliai žino, kaip buvo atgabenti ir sustatyti akmenys. Pasak jo, tai – išradingumo klausimas bei seniai visiems užmirštos technikos naudojimas

Tikriausiai viena paslaptingiausių vietų visoje Jungtinėje Karalystėje ir pasaulyje – Stonehenge. Vieta - apipinta legendomis, mistiniais pasakojimais, iki šiol neaišku, kodėl ir kaip ji atsirado - tas pačias giesmeles gieda kelionių gidai. Tuo tarpu „YouTube“ jau pilnas video klipų, kuriuose vaizduojami galiūnai, bandantys suręsti naujuosius „stounhedžus“.

Štai pensijinio amžiaus buvęs statybininkas pareiškia, kad jis tiksliai žino, kaip buvo atgabenti ir sustatyti akmenys. Pasak jo, tai – išradingumo klausimas bei seniai visiems užmirštos technikos naudojimas: pasitelkiant gravitacijos jėgą, mažesniųjų akmenėlių pagalba galima pajudinti labai didelius bei sunkius akmenis. Net ir tokius, kokie stovi Stounehenge. Kad tai įrodytų, jis pasiryžęs pastatyti savo „stounhedžą“. Pats vienas, be jokios pagalbos.

Tai – tik viena iš teorijų. Bet gal genialumas eilinį kartą paprastume? Ir kol mes šnabždamės apie antžmogiškas jėgas, spoksome į dangų, laukdami paaiškinimo, kažkas sau ramiai ridena sunkiausius akmenis. Užsirūkydamas pypkę, nežinomame kaimelyje, gal net nieko apie Stounehenge nenutuokdamas.

Bet tebūnie. Tai vienas pačių svarbiausių priešistorinių statinių Europoje, pietinėje Anglijoje, siekiantis neolito ir bronzos amžių (pastatytas apie 3100 – 2000m. pr. m. e.).  Jį sudaro ratu išdėstyti didžiuliai stovintys akmenys. Nėra aišku, kas ir kodėl pastatė Stounehenge.

Galutinės ir vieningos nuomonės turbūt niekas niekada ir neprieis, nes jokių rašytinių šaltinių apie šią mistinę vietą nėra. Vieni mokslininkai mano, kad tai buvusi šventykla, kiti – kad tai astronominių stebėjimų vieta. Galbūt pastarasis variantas būtų arčiausiai tiesos, nes akmenų išdėstymo tvarka tiesiogiai susijusi su saulės judėjimu. Tam tikrais konkrečiais mėnesiais saulė atsiduria atitinkamoje iš akmenų suformuotoje arkoje. Tačiau tiek jo atsiradimo metai, tiek paskirtis – tėra tik spėlionės. Kas šiai vietai suteikia tik dar daugiau mistiškumo.

Viena yra tikrai aišku – tai nebuvo tiesiog atsitiktinai, be jokios konkrečios priežasties sunešti akmenys. Tik dėl labai svarbaus tikslo to laikmečio žmonės galėjo ryžtis įdėti tiek daug pastangų, kad pastatytų tai, kas mums vis dar mįslė.  Tokios rūšies akmenys buvo rasti tik už 240 mylių. Kiekvienas akmuo svėrė apie 4 tonas, o iš viso prireikė 80 tonų!!! Galime spėlioti, kaip toks svoris galėjo būti atgabentas, neturint jokios specialios įrangos. Juk tai vyko daugiau nei prieš 5000 metų! O gal tiesiog paklausti to statybininko?

Stounehenge labai įspūdingai atrodo saulei leidžiantis. Būtent tada pats metas gražioms fotografijoms. Geriausias laikas aplankyti Stounehenge  – vasara: ilgi vakarai ir be galo gražūs saulėlydžiai. Prieiti prie paties statinio draudžiama. Tačiau yra pora dienų metuose, kai galima prisiliesti prie mistiškųjų akmenų. Tada minios žmonių susirenka švęsti vasaros ir žiemos saulėgrįžos (birželio 20d. ir gruodžio 22d.). Tad jei gruodžio 22 dieną nebūsite pakeliui į Lietuvą švęsti Kalėdų - kodėl gi neaplankius Stounehenge?

Kaip nuvykti iki Stounehenge , geriausiai ieškoti internete. Pateikiame jums adresą, kuriame apsilankę ir įrašę vietovės, iš kurios norite keliauti pašto kodą, rasite net kelis variantus, kaip nuvykti iki Stounehenge, kiek laiko truks kelionė ir kiek kainuos: http://www.savestonehenge.org.uk/stonei.html. Gražių akimirkų!

 

Raktažodžiai: laisvalaikisanglijakeliones

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai