Balandžio 20, 2011
Hastings - subalansuotas žvejams, bet patinka ir mums
VAIDA DEIKAITĖ, 1
© Stephen Prosser
Vasarinei saulei spinduliais kutenant nosį atsidarome savo ‘’must see’’ skrynelę ir keliaujame toliau. Pastarąjį kartą aprašiau Eastbourne, šį kartą pažintis su Hastings miesteliu, kurio oficialus pavadinimas - Hastings & St Leonards. 

Panašumų daug: tai taip pat pietinė Anglijos dalis, Rytų Sasekso grafystė. Ilgas smėliu bei žvirgždu nuklotas paplūdimys, parkai, muziejai, prieplauka. Tačiau ir skirtumų su kaupu. Apie viską - nuo pradžių.  

Nuo senų senovės Hastings garsėjo savo kvapu. Ne ne, ne magnolijomis kvepia Hastings visais metų laikais, o žuvimi. Beveik kaip Londono Billingsgate turgus. Vietoj šaltų čeburekų ir karšto alaus šiame žuvininkystės uoste jums bus pasiūlytas bokaliukas vietinio gėralo ir įvairių žinomų bei nežinomų paruoštų bei žalių žuveliokų galybė. O jei niekas nepasiūlys, paieškokite patys: einant paplūdimiu tikrai pro akis nepraslys pakrantėje išsirikiavę mediniai nameliai, kuriuose džiovinami bei laikomi žvejybai skirti tinklai, ir nedidukės, iš toli įvairiais kvapais pasitinkančios pajūrio parduotuvėlės. Tad Hastings – puiki vieta paskanauti labai britišku patiekalu – Fish & Chips
Foto: Rima Scerbinina.

Skirtingai nei  Eastbourne ar Brighton'e, Hastings'e esanti prieplauka visiškai uždaryta nuo visuomeninio priėjimo. Pastatyta 1872 metais, audros sugriauta 1990-aisiais, bandyta renovuoti ir vėl užverta 2006-aisiais. Negana to, 2010-ųjų pabaigoje prieplauką papildomai palaižė ir liepsnos liežuviai. 

Tarp dviejų Hastings'e esančių kalvų, Rytinės ir Vakarinės, tęsiasi miesto Senamiestis. Seniausi bei svarbiausi pastatai jame: St Clement's ir All Saints bažnyčios. Galite aplankyti ir keturis mieste esančius muziejus: The Hastings Museum and Art Gallery; the Old Town Hall Museum; The Fishermen’s Museum; The Shipwreck Museum. Pirmieji trys lankytojų atviromis durimis laukia ištisus metus. O jei muziejai netraukia, užsukite į didžiulį Alexandra parką. 
Foto: Chris Parker. 
 
Miestelis turi du funikulierius, keliančius iki pat Rytinės bei Vakarinės kalvos viršūnių. Ant vienos jų, Vakarinės, rasite St. Clements olą, garsėjančią 44 metrų ilgio tuneliu. Pasivaikščiojimus po uolą vietiniai vadina The Smugglers Adventure (kontrabandininkų nuotykiai). Ši atrakcija vilioja nemažą skaičių turistų, nes gidai žada, jog ola gan plati ir gerai vėdinama. Puikus nuotykis visai šeimai. 

Jei šeimos dar neturite ir esate vienas iš jaunų, veiklių, žavių, griebkite į parankę draugus, miegmaišius bei palapines ant kupros ir susikurkite sau papildomą intrigą. Kokią? Nakvynę ant vienos iš kalvų. Juk vasara - turistinių žygių bei nakvynių po atviru dangumi metas. O dar ir uodais Anglija nedosni, tad ko laukti?  
Foto: Vaida Deikaitė.

Trumpas tokios pramogos receptas:
  • patogūs drabužiai bei avalynė (Gucci rankinės į kelionę tikrai imti neverta, geriau įsimeskite vieną kitą šiltesnį drabužį nakčiai, kadangi kalvos viršuje apsaugos nuo vėjo tikrai nerasite); 
  • miegmaišis; 
  • palapinė; 
  • geriamasis vanduo; 
  • prožektorius; 
  • žaidimai; 
  • užkandžiai bei gėrimai vakarui su draugais.  
Geriausia lipti dieną, nes kelionė iki kalvos viršūnės bei patogiausios nakvynei vietos paieškos tęsiasi porą valandų, nebent norėtumėte neplanuotų žaidimų ‘’Padėkite, pasiklydau’’ arba ‘’Sveiki, mes piktai nusiteikę vietiniai, o kas jūs?’’. Radus atokesnę vietelę dar kažkiek laiko, priklausomai nuo patirties ir gabumų, užims palapinių pastatymai, stalo po atviru dangumi ruoša ir jėgų atgavimas (man, nepriklausančiai kalnų ožkų giminei, ši dalis užėmė daugiausia laiko). 

Pailsėjome, užkandome, pažaidėme, pasigrožėjome beprotiškai žemai atsidūrusiais miestelio kontūrais, galima migti. Naktis kalvos viršuje - išbandymai šalčiu, o rytai – soliariumų kabinomis virtę, rytinės saulės įkaitinti miegmaišiai. Tad, geriausiu atveju, laukia 5 valandos normalaus miego. Visgi verta, nes rytinis tekančios virš jūros saulės vaizdas, kuriame atsispindi praplaukiantys žvejybiniai laiveliai - kažkas nuostabaus.  

Pirmas oficialus miestelio paminėjimas aptinkamas dar 8-ąjame amžiuje, tuo metu labai lietuviškai skambančiu vardu Hastingas. Šis, kaip ir daugelis pajūrio miestelių, ne išimtis - buvo vėtytas ir mėtytas audrų bei mūšių, pamirštas ir vėl atgimęs su pirmojo geležinkelio įkūrimu. 1801-aisiais metais čia gyveno 3 175, 1831-aisiais metais daugiau nei 10 000, o pastarojo dešimtmečio statistiniai duomenys žymi virš 85 000 gyventojų. 

Ką dar galite nuveikti Hastings'e be pasivaikščiojimų po uolas, Fish & Chips ar ekstremalios nakvynės kalvų viršūnėje? 
  • Paspoksoti į iš viso pasaulio gegužės pradžioje į Hastings susirinkusius motociklininkus. Maydayrun vadinama kasmetinė, jau ilgiau nei keturiasdešimt metų vykstanti motociklų šventė. Tūkstančiai motociklininkų tą dieną keliauja 89 kilometrus iš Pietų Londono (Locksbottom, Farnborough, Kent) į Rytų Saseksą, Hastings'ą (TN34). Šventė vyksta gegužės mėnesio Bank Holiday pirmadienį.  
  • Pažaisti golfą: Hastings turi puikius, įvairaus amžiaus lankytojus tenkinančius mini golfo takus.
  • Aplankyti Hastings pilies griuvėsius.



Kaip nuvykti į Hastings?
  • Automobiliu. Veda dvi magistralės: A21 iš Londono ir  A259 pajūrio kelias iš kitų miestų. (atstumas tarp Londono ir Hastings - 64 mylios (103 km). 
  • Autobusu. National Express autobusu miestelį pasieksite ir tiesiogiai iš Londono. 
  • Traukiniu. South Eastern traukiniu, vykstančiu iš Charing Cross stoties. East Coastway Line traukiniai stoja Victoria stotyje. Hastings mieste esančios traukinių stotys: West St Leonards stotis, St Leonards Warrior Square, Hastings bei Ore.           



Raktažodžiai: Anglijos pakrantėskelionėsEastbourneHastings

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta