Spalio 5, 2008
Škotiškų grožybių pakerėti
JURGA NEMEIKAITĖ 1
Eilean Donan pilis Škotijoje. © Jurgta NEMEIKAITĖ

Didmiesčių  šurmulio iškamuotiems, rutinos nualintiems darboholikams ir rekomenduojame ne maljorkas, kiprus ar antalijas, o magiškąją Škotiją ir jos aukštumas.

Naujų idėjų pasisemsite, egzistencijos prasmę atgausite aplankę gotikinį Edinburgą, poetiškąsias aukštumas su slėniais, kalnais ir ežerais, jaukius miestelius, kaip Oban, su baltais namukais, paskendusiais tarp tamsių kalnų, magiškąsias salas, Loch Neso pabaisą ne ką baisesnę už vietinį sijonuotą škotą. Ši šalis- tai kur kas daugiau nei žodžiai,  ją sunku aprašyti, ją reikia pamatyti, pajausti.

Magijos ir gotų sostinė Edinburgas

Edinburgas išsidėstęs ant pietinio Forto įlankos kranto Škotijos rytuose. Populiacija- 450 000 gyventojų ir yra antras pagal dydį po Glasgow, kuriame sukoncentruota Škotijos pramonė .Edinburgas įkurtas 11 amžiuje. 1437 metais miestas paskelbtas Škotijos sostine ir ja išliko iki šiol. Miesto centras atskirtas į 2 dalis: senamiestį, kuriame dominuoja įspūdinga Edinburgo pilis ir 18 amžiuje statytą naujamiestį. Šias dvi dalis skiria plati juosta, kurioje įkurti Princų gatvės sodai (Princes Street Gardens). Senamiestis pasižymi istorine architektūra, iš viduramžių išlikusiu planavimu bei keliais skirtingais gatvių lygiais, o naujamiestis - racionaliu šviečiamojo amžiaus planavimu bei plačiomis gatvėmis. Mieste mėgstama sakyti, kad Edinburgas išsidėstęs ant 7 kalvų: Pilies uolos, Arthur's seat, Carlton, Corstorphine, Braid, Blackford bei Craiglockhart kalvų. Iš tikrųjų, kai kurios šių kalvų yra kiek tolėliau nuo miesto, todėl 7 kalvos pasirinktos tik tam, kad būtų galima susieti miestą su Roma ir Lisabona, kitais "7 kalvų" miestais. Edinburgas- išskirtinė Europos sostinė su kalvomis, pilimis, plačia gotų subkultūra, jaukiais barais ir naktiniu gyvenimu. Apsilankykite Elephant House kavinėje su vaizdu į nuostabią pilį, kuri  J K Rowling įkvėpė parašyti Harį Poterį.

 Romantiška gamtovaizdžio oazė

Tipiškas škotiškas peizažas – kalnai „aštriomis” viršūnėmis, vingiuoti slėniai, ūksmingi miškai ir tamsūs ežerai (`loch` gaelic kalboje reiškia ežeras). Aukščiausias Jungtinės Karalystės `benas`( gaelic kalboje reiškia kalnas) yra Ben Nevis viršūnė 1,343 m. Nuostabiausios kalnų virtinės kaip `Three sisters` (Trys seserys), `Five Sisters`(Penkios seserys), `Ben Lomond`,  raudonieji Cuillin kalnai driekiasi šiaurės vakarų Škotijoje.
 Nepakartojama istorija praeitimi dvelkia  glen`ai( `glen` gaelic kalboje reiškia slėnis), kaip antai  žymus Glen Coe. Verta paminėti, kad būtent čia įvyko vienas iš kruviniausių  skerdynių tarp klanu (šeimų) Škotijos istorijoje, kurioje buvo nužudyti 38 Mc Donald`u  klano narių dėl nepaklusnumo karaliui.
Vaikštinėjant kalnų papėdėmis aptiksite daugybę krioklių (foyers falls) bei beždžionės tiltų. Paišdykaukite mėtydami akmenis ar pavienius rąstus  įsiklausydami į jų dūžius.

Miesteliai, salos, pilys

Škotijoje verta dėmesio ne tik gamta, bet ir miesteliai. Apsistoti nakvynei, pailsėti verti dėmesio Oban miestelis su nuostabiausiais viešbučiais ar hosteliais (jaunimo namais) su vaizdu į jūrą bei skaniausiu fish and chips visame pasaulyje (faktas) Norrie`s užkandinėje centrinėje miestelio gatvėje. Ne ką prastesnis žvejų miestelis Ullapool.
Vakarų Škotijoje įsidriekusios daugybė nuostabių salų. Vertos dėmesio Arran, Jura, Šetlando, Bute salos. Isle of Skye sala yra viena iš patraukliausių vietų turistams dėl savo gamtovaizdžių ir reljefo, kuriame dominuoja Cuillin kalnynas. Pagrindinė lengvoji pramonė šiame regione yra turizmas, meno dirbiniai, žvejiba ir girininkija. Skye salą su krantu jungia Skye tiltas. Iš čia taip pat sezono metu kelia ir keltai į Vakarų salas, Mallaig ir Lochalsh.
Be gamtos grožybių turistus čia traukia stoiskai rymojančios pilys. Pati nuostabiausia, istorine nostalgija dvelkianti (viduje įsikūręs muziejus su autentišku intrejeru bei senovine virtuve) yra Eilean Donan pilis, kurią supa ežeras Loch Duich. Pilis esanti netoli Kyle ir Dunvegan  žinoma kaip Macleods of Skye giminės buveinė. Šios vietos taip pat garsios kaip keltų kalbos gimtinė. Čia rasite ir Keltų kalbos koledžą UHI Gaelic College, kuris yra Sabhal Mor Ostaig, netoli Armadeilo.

 Mistinė Loch Neso pabaisa

Škotijos folkloras apipintas legendomis apie mistines vandens būtybes karaliaujančias tamsiuose loch`u vandenyse. Keltų vaizduotėje- vandens arkliai ir kitos mistinės pabaisos.  Loch Ness – didžiausio Škotijoje gėlo vandens ežeras, apie kurį išgirstame įdomiausių istorijų .Turbūt ne vienas girdėjote apie Nesę – ežero pabaisą, kurią neva 1933-aisias pastebėjusi viešbučių verslą turinti pora. Po šio incidento spaudą užplūdo daugybė monstrą užfiksavusių žmonių. Parašyta daugybė knygų, filmų, fotografijų bei sukurta įvairiausių hipotezių apie šios pabaisos egzistenciją. Iki šiol Nesės fenomenas lieka kvestionuojamas ir škotų teisinėje sistemoje `neįrodytas`, tačiau vietos gyventojams turizmą generuojantis bei viešumą pritraukiantis reiškinys.  Taigi, pirmyn į Nesės medžioklę.

`Gyvybės vanduo`

Mūsų sąmonėje Škotija įstrigusi kaip kokybiško viskio šalis. Pats žodis `whisky` keldinamas iš keltų kalbos `uisce beatha`, kuris reiškia `gyvybės vandenį`. Gėrimo atsiradimo legenda nukelia mus į 9-ąjį amžių, kai airių vienuoliai atvyko į Škotiją krikštyti savo keltiškųjų brolijų. Kartu su Dievo žodžiu jie atsivežė ir pirmąsias primityvias spirito varyklas, kurias pasiėmė į žygius po žemyninę Europą, skleisdami krikščionybę 19-ame a.  Nuo tada statomos naujos prabangios viskio daryklos, kur gėrimas gaminamas iš miežių salyklo, džiovinamo ant durpių dūmų. Tai suteikia gėrimui savitą aštrų skonį bei kvapą. Škotijje daugybė viskio centrų, kai kuriuose turizmo informacijos taškuose galimos nemokamos įvarių rūšių degustacijos.

Muzikos ir maisto gurmanams

Ne tik garsaus škotų dainiaus Roberto Bernso širdis priklausė kalnams ir jų peizažui. Daugelį pasaulio žmonių ši šalis vilioja išskirtiniais poezijos vakarais, specifine dūdmaišių muzika baruose bei tradiciniais patiekalais. Vienas populairiasių- haggis, apie kurį vietinis škotas turistui porins neva patiekalas gaminams iš mistinės būtybės dėl savo gudrumo sunkiai sumedžiojamu ir laikomu tikru delikatesu. Iš tiesų škotai `tikintys` mistika ir prietarais  lengvai apgaus besišypsančius amerikiečius, tačiau vargu ar įtikins įtarų turistą lietuvį. Taigi, haggis yra ne kuo kitu, o maltomis kepenėlėmis, plaučiais ir širdimi prikimštas avies skrandis, dažniausiai patiekiamas su bulvių(patties) ir moliūgų koše, avižiniais paplotėliais ir nepakartojamu viskio ir grietinėlės padažu. Daugelyje restoranų galima užsisakyti vegetariško haggis. Taip pat rekomenduočiau paragauti jautienos sumuštinių( beef rolls), kreminės rūkyto karpio sriubos(hammock soup) bei populiariųjų sviestainių (shortbread).

Po sijonais - apatinių nerasta

Keltų kultūros identitetas neatsiejamas nuo klostuoto sijono, kuris tradiciškai buvo dėvimas ne tik mūšiiuose, bet ir šokių konkursuose, dūdmaišių koncertuose. Ne ką mažiau šalį populiarina  vilnonis audeklas su įvairiais languotais raštais vadinamais tartan`u. Istoriškai kiltų medžiagos kokybė bei klostuoto rašto modelis yra ne kas kita, bet tam tikro škotų klano (šeimos) tapatumo ženklas. Prie sijono dėvima odinė piniginė panaši į krepešlį. Šiuolaikinėje visuomeneje kiltas evoliucionavo orentuodams į mados tendencijas. Pabrėždami savo keltišką identitetą tauta dėvi apdarą vestuvių, laidotuvių ar kitų iškilmių proga.

Bendra informacija

Kur kas daugiau apie šalį ir jos kultūrą sužinosite aplankę ją. Keliauti galite individualiai mašina arba traukiniu(national rail nuo Londono iki Edinburgo maždaug 8val. valandos kelio), ilgesnės, bet pigesnės  kelionės autobusu (national express), taip pat organizojamos trijų dienų ar savaitinės ekskursijos iš Edinburgo į Skotijos kalnus, pilis, salas kreipdamiesi į haggisadventures.co.uk . Vienas pigesnių būdų nakvynėms yra hosteliai(galimi individualūs `en suite` kambariai), vienas geriausių linkų http://www.syha.org.uk (scottish youth hostel association- škotų jaunimo namų asociacija). Neišsigąskite, tai ne tik nakvynės jaunimui, daug vyresnio amžiaus žmonių naudojasi pigesniu būdu keliauti. Asmeniškai rekomenduočiau  būtent jaunimo namus, nes šiais laikais serviso įvairovė bei kokybė yra be galo aukšta. Asmeniškai likau sužavėta  Highland castle pilimi paversta nakvynės namais, kuroje ne tik pasijutau tikra karaliene pusryčiaudama prabandiame salione, bet meninę pamoką įgijau meno galerijoje. Kainos svyruoja nuo 14-18 svarų. Išsamesnę informaciją galite gauti žurnale `Europe for independent travelers` arba `Radical travel` centruose.

Geros kelionės Jums linki Londonietė!

Raktažodžiai: kelionėsAnglijaŠkotija

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta