Kovo 18, 2008
Didelė mažų žmonių istorija
JURGITA VEČKYTĖ, 5

Daugelis kino kritikų istoriją apibūdina trumpai: patiko jų vaikams, tėvams, draugams, artimiesiems, sausakimšos kino salės žiūrovams ir jiems patiems. Prie garsių pasaulio kritikų liaupsių animacinei komedijai prisidedu ir aš.

Atrodytų istorija apie dramblį, kuris pasiryžęs surasti saugią vietelę mažesnių už mažus žmonių bendruomenei, gyvenančiai ant dulkelių, kurių egzistavimu niekas netiki, nepranoktų specialių efektų išmargintų šedevrų. Pasirodo, pranoksta.

Kažkuo primena garsios animacijos „Ratatouille“ („La Troškinys“) sceną, kada maisto kritikas, paragavęs paprasto patiekalo, grįžta  į nostalgiškus vaikystės laikus, mamos virtuvę. Pasakų personažai ir tikri kritikai dar kartą sutaria – genialumas paprastume. Dramblio Horton’o  istorija grąžina į laikus, kada užmigti neleisdavo jaunėlis brolis, įkyriai tikėdamas, kad name gyvena maži žmogeliukai, kuriuos galime užgauti, jei vaikščiosime neatsargiai. 

Žiūrint “Horton Hears a Who!” (“Hortonas”) sugrįžti ir prisimeni gražiausius vaikystės momentus, kvailiausius klausimus, įkyriausius brolius, kuriuos vis dėlto labai mylėjai.

Šiuolaikinio kino ir animacijos  industrijoje sunku būtų surasti mielesnį personažą už Horton’ą, įgarsintą puikaus komiko Jim Carrey. Jo moto “dramblys ištikimas  100%” papildo tvirtas įsitikinimas, kad “žmogus yra žmogus, nesvarbu, koks mažas jis bebūtų”. Net sunkiais momentais negirdi Horton’o zyziant, skundžiantis ar dejuojant. Jis tiesiog daro, ką turi daryti pagalbon pasitelkdamas fantaziją ir puikų humoro jausmą. 

Sutikęs džiunglių meru save paskyrusią surūgusią kengūrą (įgarsino Carol Burnett) Horton’as slampinėja galvodamas, ką galėtų reikšti jos perspėjimas - ASAP. “Act swiftly awesome pachyderm” (veik greitai nuostabiai užtikrintai). Juokingai, išradingai ir įžvalgiai pasijuokta iš nuolat skubančio pasaulio. Daugeliui pasakymas ASAP (as soon as possible), pažiūrėjus istoriją, virs smagiu juoku.
Patiks ir keistas Whoville miestelis, su dar keistesniu meru Ned’u (įgarsino Steve Carell). Ned’as ir jo žmona Sally turi 96 dukras, vieną sūnų, vardu Jojo ir… vieną  vonios kambarį.  Dar vienas jautrus personažas: Ned’as myli savo vaikus ir stengiasi, kad kiekvienas gautų bent vieną minutę su juo per dieną. Myli jis ir savo darbą, kuris perduodamas iš kartos į kartą. Myli Whoville miestelį, kuris iš išorės atrodo ideali vietelė. Tačiau Ned’as negali atsikratyti jausmo ir vis daugėjančių įrodymų, kad kažkas yra ne taip. Kaip ir Horton’ui, jautrios sielos Ned’ui sunku įtikinti daugumą, nenorinčią klausytis ir niekaip netikinčią, kad ne viskas yra taip, kaip kartais atrodo.

Daktaro Seuss‘o fantazija žinoma pasaulyje. Rašytojas lyginamas su vaikų numylėtiniu Disney ir netikėtais sprendimais kartais jį net lenkia. „Mano vyras nieko nesuprato apie marketingą, reklamą, pataikavimą skaitytojams ar žiūrovams. Jis darė tai, kas patinka jam, - sako Dr. Seuss‘o našlė. – Tačiau nieko nedarydamas, kad kažkam patiktų, jis visuomet visiems patikdavo“. Daktaro Seuss‘o slapyvardžiu prisidengęs Theodor‘as Seuss‘as Geisel‘is parašė 44 knygas vaikams ir jas iliustravo. Rašytojas mirė sulaukęs 87-erių (1991 metais).

Pirmas animacinis filmas Seuss‘o pasakos motyvais sukurtas 1942-aisiais. Garsiausi kūriniai pagal Dr. Seuss‘o motyvus – kino filmas “How the Grinch Stole Christmas!”(„Kaip Grinčas Kalėdas vogė“) bei  „The Cat in the Hat” („Katinas su skrybėle“). 

“Horton Hears a Who!” kūrė patyrusi komanda, liaupsinama už  „Ice Age“ („Ledynmetis“) ir „Ice Age 2: the Meltdown” (“Ledynmetis 2: Eros pabaiga“) animacijas.

Žanras: Nuotykių animacija
Režisierius: Jimmy Hayward, Steve Martino
Aktoriai: Jim Carrey, Steve Carell, Jonah Hill, Seth Rogen, Isla Fisher, Dane Cook, Selena Gomez ir kt.

Jau kino teatruose

Raktažodžiai: kinaslaisvalaikisfilmai

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai