Rugpjūčio 25, 2007
Aplink pasaulį... Per savaitgalį Londone
LONDONIETĖ,

Ginčai tarp Londono ir Niujorko dėl 21 amžiaus pasaulio sostinės titulo jau gerokai pabodo.

Finansų ekspertai teigia, kad Niujorkas jau prieš gerą pusmetį prarado rinkos lyderio reputaciją, o pramogų pasaulio „rykliai “ nepaliauja tvirtinti, kad Londonas neabejotinai lenkia „didįjį obuolį“ savo kultūrinio gyvenimo kokybe, restoranų, teatrų, parodų ir kitų pramogų pasiūla. Fakto, kad Londonas laikytinas bent jau pasaulio kultūrų sostine, nuginčyti nepavyktų. Kaip prieš kelias dienas paskelbė britų spauda, Londone 1/3 populiacijos dalį sudaro imigrantai, o pusė visų vaikų gimsta tėvams užsieniečiams. Tad, jei gyvenate šiame multikultūriniame mieste, jums nereikia leistis į dešimtis tūkstančių svarų kainuojančią kelionę aplink pasaulį. Pasaulis pats ateina į Londoną. Ir mes jums siūlome apkeliauti pasaulį per vieną savaitgalį!

Atskleiskite Venecijos paslaptį
Jei kol kas tik ruošiatės išsvajotai kelionei į įsimylėjėlių miestą, siūlome generalinę kelionės repeticiją Londone. Londono “Venecija” įsikūrusi Regent’s kanalo ir Grand Union kanalo sankirtoje (artimiausia metro stotelė Warwick Avenue, Edgware Road). Kanalu kursuoja maži spalvoti laiveliai, plaukiantys iki Camden Lock turgaus palei Regent parką ir Londono Zoologijos sodą (London Waterbus Company, 020 7482 2660, Jenny Wren, 020 74854433). Jei kelionė ant vandens ne jums, siūlome šį maršrutą įveikti pėsčiomis – iš arti pasigrožėsite aplink kanalo krantus išrikiuotomis baržomis, kurių šeimininkai varžosi tarpusavyje dėl originaliausių dekoracijų. Žinoma, garsiųjų Venecijos gondolų jos nė iš tolo neprimena, vis dėlto kai kurių baržų šeimininkai fantazijos stoka tikrai nesiskundžia. Jei sumanysite užkąsti, eidami pakrante, tikrai surasite keletą mielų kavinukių. Mūsų mėgstamiausia – Waterside, Little Venice, W2 6NE, pačioje maršruto pradžioje, netoli kruizinių valtelių stotelės. Ji įsikūrusi vienoje senų baržų, čia galite užsisakyti arbatos, kavos ar lengvų užkandžių. Ne mažiau smagi – ant vieno iš tiltų per kanalą “pakibusi” kavinaitė Cafe Laville (453 Edgware Road, London, W2 1TH), populiari tarp vietinių gyventojų, kaip sekmadienio pusryčių ar priešpiečių vieta. Mūsų patarimas – sėdėti smagiausia atvirame balkone tiesiai virš kanalo, tačiau stalelį čia gauti itin sunku. Tad jei norite pasimėgauti vienu gražiausiu Mažosios Venecijos peizažu, nepatingėkite atsikelti ankstėliau. 

Sužinokite, kuo kvepėjo Bengalija 
Jei žavitės Pietų Azijos kultūra ir istorine tautų patirtimi, sekmadienio rytą išsiruoškite į Londono East End’o rajoną - turgų Brick Lane (artimiausias metro – Aldgate East). Tai vieta Londone, kuri oficialiai vadinama Bangladešo (istorinės Bengalijos valstybės dalies) bendruomenės širdimi ir garsėja geriausiu indišku maistu sostinėje. Į Londoną laimės atvykusios ieškoti imigrantų šeimos iš Bangladešo, buvusios Anglijos kolonijos, Brick Lane ėmė steigti pigaus ir skanaus indiško maisto restoranėlius, vadinamuosius “curry houses”. Jie unikalūs ne tik tuo, kad čia galima paragauti kvapnaus ir šviežio autentiško indiško maisto, bet ir tuo, kad restoranėlių šeimininkai klientams nedraudžia atsinešti ir gerti savo alaus (pačiuose restoranuose alkoholis neparduodamas, nes daugumos jų savininkai musulmonai).
Jei užsibūsite Brick Lane iki vėlumos, įkiškite nosį į žinomiausius Londono klubus, veikiančius šioje miesto dalyje, pavyzdžiui, 93 Feet East arba The Vibe Bar. Abu jie įsikūrę buvusio Trumano aludės pastato vietoje, kur dabar iškilęs modernus biurų ir pramogų kompleksas.
Paryčiais, keliaudami namo, būtinai užsukite į garsiąją Beigel Bake (159 Brick Lane, E1 6SB), mėgiamą Londono clubber‘ių, naktinių darbuotojų ar šiaip nemigos kankinamų londoniečių užkandinę. Apskritos bandelės (angl. Bagel) su įvairiais įdarais (populiariausi – sūrio kremas su lašiša arba sūdyta jautiena) čia kepamos nuo 1960 - ųjų. 

Pajuskite Argentinos tango aistrą
Jūsų svajonė yra aplankyti spalvingąją Buenos Aires ir visą naktį šėlti garsiausiose Argentinos sostinės milongse (tango šokių klubuose)? Užsirašykite į tango pamokas pačiame Londono centre, kurias veda patyrę tango meistrai iš Argentinos („Tango Movement“, LA Fitness, The Waldorf Hilton Hotel, Aldwych, London WC2B 4DD, artimiausia stotelė Holborn, pamokos pradedantiesiems ir pažengusiems, užsiėmimo kaina £15, pirmadienį, rugpjūčio 27 d., 16:30 - 18:00 val.). Mokytojai - profesionalus šokėjas argentinietis David Benitez ir jo šokių partnerė anglė Kim Schwartz, paaukojusi darbą prestižinėje Sičio kompanijoje ketverių metų tango studijoms Argentinoje.
Tango - be galo aistringas šokis, kurio skiriamasis bruožas yra ypatingai artimas ryšys tarp šokio partnerių. Vyras veda moterį, glaudžia ją prie savęs, o ji paklūsta improvizuotiems partnerio šokio judesiams, seka vyrą. Tie, kurie nors kartą bandė šokti tango, tvirtina, kad šokio metu aplinkinis pasaulis „pasitraukia į užkulisius“ - taip užburia aistringa tango muzika ir koncentruoti šokio judesiai. Kuo stipresnis tarpusavio ryšys sieja vyrą ir moterį šokyje, tuo daugiau adrenalino ir pasitenkinimo teikia tango. Subtilus judesių grožis, muzika, aistra – tai dalykai, dėl kurių sunku atsispirti argentinietiško tango žavesiui.

Paragaukite Meksikos aitrumo
Tiems, kurie žavisi majų ir actekų kultūromis, senaisiais Meksikos miestais su šventyklų ir piramidžių liekanomis, arba dievinantiems tekilą, meksikietišką alų, gardžius patiekalus ir Mariachi muziką, pasisekė, kad gyvena Londone: tik šiame mieste galime drąsiai pasiūlyti pažinti Meksiką per vieną dieną. Savaitgalio rytą suplanuokite kelionę į vieną turtingiausių eksponatais pasaulio muziejų – British Museum (Great Russel Street, artimiausias metro – Holborn, Russel Square). Muziejaus kambarys Nr. 27 skirtas Meksikos istorijai ir kultūrai. Čia išvysite eksponatus iš priešistorinių ir majų civilizacijos laikų, garsiąsias akmens moterų statulas, nepaprastai vertingą turkio mozaiką, priskiriamą actekų kultūrai, bei daugelį kitų muziejinių vertybių, pasakojančių apie šlovingą Meksikos praeitį. Panorus grįžti į meksikietišką realybę, pasiūlysime apsilankyti viename iš daugelio Londone veikiančių meksikietiškų restoranų. Specialistai sako, kad ne visi jų gamina autentišką meksikietišką maistą, tačiau mums meksikiečių pažįstamų rekomenduotas Green & Red Bar & Cantina (51 Bethnal Green Road, Shoreditch, London, E1 6LA, artimiausias metro Liverpool Street), paliko tikrai neblogą įspūdį. Maistas čia patiekiamas nuo 18:00-23:00 val., savaitgalį stalelį patariama rezervuoti iš anksto.
Visi patiekalai gaminami iš tradicinių meksikietiškų ingredientų – pupelės, kukurūzai, riešutai, avokadai, moliūgai, pomidorai, kokosas, vanilė, šokoladas, na ir, žinoma, čili pipirai. Nė vienas patiekalas neapsieina be tradicinių tortiljų – meksikietškos duonos. Jei lankysitės, būtinai užsisakykite “Ancho chilli“ – pipirą, įdarytą avies pieno sūriu, labai skanu ir neįprasta. Taip pat rekomenduoju „chorizo“ ir keptas krevetes, mergaičių maistu vadinamą žuvį, keptą bananų lapuose ir riebiąsias „churros“, aplietas šokoladu. Tiesa, gaila, tačiau tradicinė meksikiečių muzika Mariachis ir lyriškosios serenados čia nelabai populiarios. Tačiau jei per dieną taip įsimylėsite Meksiką, kad vakare nuspręsite surengti tikrą meksikietšką „party“ draugams, surinkę vos vieną telefono numerį - galėsite nusisamdyti linksmą tikrų meksikiečių muzikantų kompaniją (Music for London, Ltd, tel. 0845 2262 971). Ir teskamba „La Bamba“! Primename, kad derėtų nepamiršti, jog jūsų kaimynai Meksika galbūt visai nesižavi...

Patirkite, ar šaltas švediškas ledas
Ar prisimenate pasaką apie piktąją pamotę, išsiuntusią podukrą vidury žiemos skinti žibučių? Visi žinome, kad tokie dalykai realybėje neįmanomi. Tačiau jei užsigeisite šį savaitgalį Londone, kada pagaliau pranašaujamas geras oras, paieškoti žiemos ir sniego, neabejoju, kad surasite. Žiema Londone ištisus metus karaliauja stilingajame Ice Bar, įsikūrusiame Heddon Sreet, Mayfair, Londono centre (31-33 Heddon Street, London W1B 4BN, iš Regent Street). Šiame bare nuolat palaikoma minus 5 laipsnių temperatūra, o visi interjero elementai (sienos, stalai, stiklinės) pagaminti iš ledo, kuris čia specialiai atgabenamas iš Šiaurės Švedijos. Kiekvienam baro lankytojui įteikiamas specialus šiltas paltas, kurį privaloma dėvėti patalpose 40 minučių trukmės vizito metu. Bilieto kaina savaitgaliais - 15 svarų, į kurią įeina minėto palto nuoma, ledo stiklinė, vienas degtinės kokteilis. 

…ir ar kaitri Polinezijos tropikų saulė
Minėtoje pasakoje apie pamotę ir žibutes, vargšei podukrai, jei pamenate, pasisekė. Prie stebuklingo Dvylikos mėnesių laužo mergaitei buvo suteikta neįtikėtina galimybė per kelias minutes patirti visų metų laikų kaitą. Tokią pat patirtį jums siūlo ir Londonas. Leidęs įkvėpti tikro žiemos šalčio, jis vilioja per kelias minutes atsidurti Polinezijos salų paplūdimyje ir atsukti veidą išsiilgtos saulės spinduliams. Esame tikri, kad girdėjote apie Mahiki, esantį Dover Street. Jei kada teko iš Piccadilly Circus pėsčiomis keliauti iki Green Park metro stoties, greičiausiai pastebėjote prie durų besibūriuojančias minias bandančiųjų patekti vidun. Tokių „bandytojų“ daug, tačiau vidun patenkančių laimingųjų mažuma - atranka prie durų čia itin griežta. O kaipgi, juk tropikinių kokteilių rojų pamėgo Anglijos aukštuomenė: čia mielai linksminasi ne tik aktoriai ar garsios manekenės, bet ir karališkosios šeimos nariai. Mudviem su drauge kelis kartus pavyko įkelti koją į šį garsųjį rojų. Ir ką gi – Mahiki įsikūręs per du aukštus, interjeras dekoruotas tropikų kurortams būdingais atributais, su pintais, rankų darbo paplūdimio stiliaus baldais. Kokteiliai iš tiesų įspūdingi, patiekiami originaliose taurėse – perskeltame kokose ar tuščiaviduriuose žmogaus galvos formos moliniuose bokaluose. Įsiminė ir „Lobių salos“ tematika: iš skrynių, pilnų ledo, geriamas šampanas...Po poros valandų iš tiesų užsimiršti esąs ne tolimoje malonumų saloje, o ūkanotame ir lietingame Londone.

Pasinerkite į arabiškos sostinės spalvas
Tiems, kurie svajoja pasimėgauti Maroko virtuvės malonumais ar žavisi Sirijos architektūros formomis ir spalvomis, Londonas taip pat turi ką pasiūlyti. Leighton House Muziejuje, esančiame netoli Holland Park (12 Holland Park Road, London W14 8LZ, artimiausias metro – High Street Kensington), įrengta viena gražiausių arabiškų salių Vakarų pasaulyje. Suprojektuotas lordo Leighton’o, dailininko, anksčiau gyvenusio name, šis kambarys tarsi perkelia lankytoją į autentišką Rytų pasaulį. Čia sukaupta vertinga islamiško pasaulio plytelių kolekcija – jas lordas Leighton’as parsivežė iš Damasko - jų vertės nedrįsta skaičiais įvertinti nė vienas šiuolaikinio meno ekspertas. Ne mažiau dailios mozaikinės salės grindys ir auksinės mozaikos frizai, juosiantys kambarį, spalvoto marmuro apdaila ir unikalūs medžio raižiniai. Ypatingą įspūdį kuria salės viduryje čiurlenantis fontanas. Koridoriuje ypač įspūdingai atrodo povo plunksnų mėlynumo spalvos plytelėmis dengtos sienos ir arabų moteris bei jų turtingus apdarus vaizduojančios drobės. Muziejuje galite įsigyti arabų pasaulį menančių suvenyrų, pavyzdžiui, margintų keramikinių sienų plytelių. Sako, jos neša laimę namams…
Jei bevaikštinėdami po muziejų išalkote, rekomenduojame išbandyti marokietišką virtuvę. Tiesa, vienas geriausių marokietiško maisto restoranų Londone, įsikūręs apie pusvalandį kelio nuo Leighton House, jau minėtoje Heddon Street, pačioje Londono širdyje. Tai - Momo (25 Heddon Street London, W1B 4BH), savo nepkartojamais „couscous“ garsėjantis restoranas, besipuikuojantis geriausių pasaulio restoranų šimtuke. Klientai giria ne tik maistą, bet ir patogias žemas restorano sofas, į kurias „įkritus“ ir jaukiai, tarsi namuose įsirausus į spalvingas pagalvėles, nebesinori grįžti atgal į West End‘o šurmulį. Dauguma Momo lankytojų tiesiog ilgai šnekučiuojasi minkštose sofose, ragaudami autentiškos Šiaurės Afrikos virtuvės patiekalus. Nuo šių metų liepos pirmosios, kai įsigaliojo draudimas rūkyti patalpose, kvapnus kaljano dūmas nebe toks romantiškas. Dabar „rūkoriai“ priversti mėgautis obuolio, vynuogės, meliono ar kavos skonio tabaku prie restorano prieangyje įrengtų staliukų. Nors ir nesu didelė rūkorė, tenka pripažinti, kad įsigaliojus minėtam draudimui, ši Londone gyvenančių arabų ypač mėgta vieta prarado nemenką dalį savo paslapties ir žavesio.

Prisiminkite, su kuo valgoma Rusija 
Tiems, kurie kartais mėgsta pasižvalgyti po praeitį, pasiūlysime paieškoti Londone Rusijos. Galime patikinti, kad sunku nebus. Rusijos išeivių bendruomenė Londone giliai įleidusi šaknis. Jie ne tik organizuoja folkloro festivalius Trafalgar’o aikštėje, stebina anglų aristokratus savo meile prabangos prekių ženklams, bet ir išlaiko didžiulę tikrų rusiškų ikrų parduotuvę vienoje brangiausių Londono gatvių, šalia prabangaus Ritz viešbučio. Na, bent iš pradžių taip atrodo, nes parduotuvės vitrinose puikuojasi didžiulės spalvotos “matrioškos” ir kiti rusiškos kultūros atributai. Žinoma, jei neketinate pakratyti piniginės mažiausiai šimtu svarų, tikriausiai, net neverta užeiti vidun – šioje prabangioje parduotuvėje parduodami tik geriausios kokybės žuvies ikrai. Kita vertus, neužėję niekada nesužinosite, kodėl paslaugus pardavėjas ikrus siūlo užsigerti prabangiu šampanu, o ne tradicine rusiška degtine… Paslaptis paprasta. Šie “Ikrų namai” (angl. Caviar House) valdomi prancūzų ir veikia kaip vienas iš Cavier House&Prunier kompanijos didžiausiuose pasaulio miestuose įsteigtų padalinių. Tai reiškia, kad netgi jeigu nieko nepirksite, galite drąsiai žengti vidun – malonus personalas papasakos jums šio delikateso istoriją ir paaiškins didžiulės jo kainos priežastis. Rusiška patirtis su visai nerusišku prieskoniu... 

Pasakykite „labanakt“ mandarinų kalba
Multikultūrinis savaitgalis Londone artėja į pabaigą. Vis dėlto būtų nedovanotina klaida, jei „keliaudami“ po tolimiausius pasaulio kampelius, praleistume Kiniją. Juk spauda mirgėte mirga ekspertų nuomone, kad ateitis priklauso Kinijos „tigrui“ ir patarimais mokytis mandarinų kalbos. Tad siūlome suskubti ir porai valandų užsukti į vieną iš daugelio Londono vietų, kur šiandien galima pramokti ateities kalbos – įvairūs užsiėmimų lygiai, skirtingos ir kainos. Mes pasirinkome privačią mokytoją iš London Center College, malonią studentę iš Kinijos, studijuojančią ir gyvenančią Londone trečius metus. Reikia pripažinti, kad vienos pamokos įsigilinti į visiškai skirtingo alfabeto ir netgi grafologinės išraiškos kalbą tikrai nepakanka. Mūsų mokytoja patikino, kad netgi plačiai reklamuojami dviejų savaičių intensyvūs kursai, žadantys mandarinų kalbos pradžiamokslį, iš tiesų tesupažindina su kalbos pagrindais. Vis dėlto „labanakt“ pasakyti išmokti galima: „Wan an“.

Pabuskite iš sapno...Londone
Pramerkę akis pirmadienio rytą, kuris, laimei, džiugina paskutiniais vasaros saulės spinduliais. Pasidžiaukite, kad gyvenate mieste, kuriame po vienu dangumi maišosi tiek daug skirtingų žmonių, kultūrų, kalbų, tradicijų ir patirčių. Tai reiškia, kad kiekvieną rytą jums atsiveria galimybė sužinoti kažką naujo, pasisemti naujos patirties, praplėsti akiratį ir pasaulio viziją. Tereikia panorėti ir atsidursite garsiajame Chinatown, jei pavargote nuo angliškų sumuštinių, galite išbandyti indų, Tailando, Libano, prancūzų, italų ar bulgarų virtuvę. Tereikia noro ir šiek tiek fantazijos. O kartais tiesiog draugiško patarimo.

Geros kelionės Jums linki Londonietė...
 

Raktažodžiai: laisvalaikissavaitgalisLondonas

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai