Rugsėjo 1, 2014
Kas iš tiesų slepiasi už dietų?
Dovilė Zykutė

Naujausias TNS tyrimas apie gyventojų mitybos įpročius rodo, jog Lietuvoje kalorijas skaičiuoja ir bando sulieknėti vis daugiau žmonių, kurių dauguma yra moterys. Tačiau ar visi, bandantys sulieknėti dietų pagalba, skiria subalansuotą mitybą nuo alinančios dietos? Ar dailias kūno formas išlaikyti bandančios moterys žino, koks iš tiesų yra dietų neigiamas poveikis ir kas dažniausiai slepiasi už greitai ištirpusių kilogramų?

Netaisyklingos dietos kenkia psichikai

„Laikydamiesi dietų žmonės gali sužaloti savo psichinę sveikatą, todėl yra tikimybė, jog atsiras nuotaikų svyravimai, pablogės atmintis, bus sunku įsiminti informaciją, dirbti protinį darbą. Taip pat gali atsirasti ir tam tikra depresijos forma“, – pasakojo Vilniaus dietologijos centro gydytoja dietologė Eglė Kliukaitė.

Sveikatingumo programą „The Charm Epidemic“ Didžiojoje Britanijoje plėtojanti ir sveiką gyvenimo būdą propaguojanti studentė Solamita Sabaliauskaitė yra išmėginusi kelias dietas, po kurių pati įsitikino, kad laikantis ekstremalios dietos žmogus tampa irzlus, užsidaręs, dažniausiai nebeturi energijos net paprasčiausiems namų ruošos darbams ir socialiniam gyvenimui.

Dažniausiai dietų laikosi moterys ir paauglės

Remiantis naujausiais TNS duomenimis, kas penktas arba 21 proc. Lietuvos gyventojų teigia, kad nuolat bando sublogti. Tarp moterų šis rodiklis didesnis ir siekia 30 proc., kuomet tarp vyrų sulieknėti bando tik kas dešimtas.

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) dėstytoja, biomedicinos mokslų daktarė Asta Mockienė taip pat teigia, kad dažniausiai dietų laikosi paauglės ir jaunos moterys. „Lietuvoje atlikti tyrimai nustatė, kad net 60 proc. paauglių nepatenkintos savo svoriu ir laikosi dietos“, - pasakojo dėstytoja.

Pasak A. Mockienės, „Amerikos dietologų asociacijos žurnale“ skelbti tyrimai įspėja, kad kuo dažniau moterys laikosi dietos ir numeta bei vėl priauga svorio, tuo didesnę žalą jos daro savo imuninės sistemos funkcijoms.

Dietos suteikia tik trumpalaikį efektą

„Dietos nėra tinkamas būdas sulieknėti. Mokslininkai nustatė, kad net 95 proc. žmonių sumažėjęs svoris po dietų sugrįžta, o net 70 proc. žmonių padidėja“, -  teigė A. Mockienė.

Jau keli metai sveiką gyvenimo būdą propaguojanti S.Sabaliauskaitė taip pat yra įsitikinusi, kad dietų laikymasis nėra pats geriausias būdas sulieknėta. Mergina savo pavyzdžiu rodo, kad  sveika gyvensena geriau padeda reguliuoti kūno svorį ir išlaikyti jį pastovų nei bet kuri dieta.

„Mano manymu, dietos nėra naudingos, nes jos suteikia tik trumpalaikį efektą. Laikantis dietų ganėtinai greitai galima sumažinti svorį, tačiau sugrįžus prie senų valgymo įpročių kilogramai dažniausiai atsistato ir žmogus patiria emocinį šoką. Taip kankinant save įvairiomis dietomis nualinamas organizmas, nes negaunama naudingų medžiagų, kurios yra būtinos organizmui funkcionuoti ir energijai palaikyti“, - pasakojo S. Sabaliauskaitė.

Vietoj dietų – sportas ir subalansuota mityba

 „The Charm Epidemic“ sveikatingumo programą plėtojanti S. Sabaliauskaitė įsitikinusi, kad norint sulieknėti labai svarbu yra keisti savo mitybos įpročius. Jos teigimu, maisto racioną turėtų sudaryti 99% daržovių, vaisių, neskaldytų grudų, lęšių, riešutų ir sėklų.

„Patarčiau atsikratyti miltinių patiekalų, perdirbto ir chemiškai apdoroto maisto, cukraus visais pavidalais (saldieji gėrimai, saldainiai, šokoladai). Svarbiausia valgyti ekologišką, švarų maistą. Taip maitinantis niekada nereikės skaičiuoti kalorijų ar nerimauti dėl antsvorio. Taip palaikysite puikią savijautą ir pusiausvyrą“, - patarė S. Sabaliauskaitė.

Pasak E. Kliukaitės, per didelis svoris – tai dažniausiai mažo fizinio aktyvumo, per didelio maisto kiekio, netinkamų valgymo įpročių, miego stokos, vaistų ir ligų pasekmė.

„Pakeitus mitybos įpročius ir padidinus fizinį aktyvumą antsvorį turintis žmogus atsikratytų ne tik nereikalingų kilogramų, bet ir sumažėtų jo sveikatos problemos“, - sako dietologė.

„Geriausia fizinio aktyvumo forma, tinkanti svorio kontrolei, yra aerobiniai pratimai: greitas ėjimas, bėgimas, važiavimas dviračiu, slidinėjimas, plaukimas. Dėl fizinių pratimų padidėja energijos sąnaudos ne tik sportuojant, bet ir po sporto, tai yra, išauga paros bazinė medžiagų apykaita“, - pasakojo A. Mockienė.

Intuityvus valgymas

Gydytoja dietologė, vienintelė sertifikuota Intuityvaus valgymo konsultantė Lietuvoje, Aušra Jauniškytė-Ingelevičienė teigia, kad dietos dažnai žmones priverčia dar labiau nerimauti dėl savo antsvorio ir sukelia persivalgymus dėl streso bei nusivylimą savo silpnavališkumu. Vietoj norimo rezultato sulaukiama atvirkštinės reakcijos, tai ne tik pakenkia fiziniam kūnui, bet ir psichinei būsenai.

Kaip teigia A. Jauniškytė-Ingelevičienė, intuityvaus valgymo metodas neatneša greitų rezultatų, tačiau išmokina teisingai maitintis ir sukuria sveikus valgymo įpročius, kuriais vadovaujantis svoris normalizuojasi. Intuityvaus valgymo programoje pateikiama 10 principų, kuriais reikėtų vadovautis, norint išlaikyti kūno formas. Pagrindinės trys dalys teigia, jog reikia vadovautis savo alkio ir sotumo pojūčiais, besąlygiškai leisti sau valgyti, atskirti biologinį alkį nuo emocinio.  

Dietos gali sumažinti kūno svorį, tačiau ne ilgam. Netaisyklingas dietų laikymasis kenkia žmogaus psichikai, alina organizmą. Tik fizinis aktyvumas, subalansuota ar Intuityvi mityba gali padėti ilgam išlaikyti liekną ir sveiką kūną.

 

Raktažodžiai: Stiliusmadagrožissveikata

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai